Aktuálně v Sambě

Ahoj Vodáci,

vyražte s námi ve čtvrtek 30.6. na Noční plavbu! Více informací nalezneš TADY.

Dostupnost lodí na daný termín můžete ověřit v objednávkovém formuláři TADY.

Lodě je vždy lepší objednat předem TADY nebo na 604 904 737.

Vaši Sambáci

Více aktualit
Sjízdnost Lužnice

 


 

Lužnice

Zajímavosti v okolí Lužnice

Zlatá stoka

Lužnice protéká krajem rybníků v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Součástí rybničního systému je Zlatá stoka. Její délka je téměř 50 km a z Lužnice odbočuje nad jezem Pilař. Napájí řadu rybníků a u Veselí nad Lužnicí se opět vlévá do Lužnice. Název Zlatá stoka se vžil až za Schwarzenbergů z důvodu její důležitosti pro soustavu rybníků. Plavba po ní ale není povolena.

Jez Pilař

jez Pilař

Jez Pilař je známý pro svou nebezpečnost. Proto vodáci POZOR! Jedná se o 3 metry vysoký stupeň na 116,8 km nedaleko Majdaleny. Za velké vody proud nad jezem silně táhne a již za středního a zejména za velkého vodního stavu se pod jezem tvoří nebezpečný vodní válec, ve kterém utonula již řada vodáků. Jez se obvykle přenáší po levém břehu. V každém případě nesjíždět (ani na raftu!!!). Válec je nebezpečnější než na ostatních jezech, protože ani při potopení nepouští, ale naopak vás může zabalit pod sebe a tam vás utlouct.

 

Majdalena

Pár kilometrů pod jezem Pilař se nachází obec Majdalena, kde mohou vodáci využít příjemné tábořiště pro přespání. První zmínky o obci Majdalena pochází již z roku 1397. Na místě, kde kdysi stávala poustevnická kaple se dnes nachází kostel sv. Máří Magdalény s gotickými prvky. Pod obcí se tok řeky Lužnice rozděluje na Starou řeku (meandrující, zarostlou a hůře průjezdnou) a Novou řeku s umělým, třináct kilometrů dlouhým korytem s dostatkem vody.

 

Stará a Nová řeka

pomníček na hrázi rybníka Rožmberk

Zvolíte-li plavbu po Staré řece, čeká vás přeplutí největšího českého rybníka Rožmberk. Ten byl vybudován již koncem 16. století a jeho plocha je asi 500 ha. Hráz je zpěvněná letitými duby. Za povšimnutí stojí renesanční Rožmberská bašta a kamenný pomníček na hrázi na jehož podstavci jsou vyryti tři do sebe zakleslí kapři a nápis „Zde byl ubit pytlák pro tři kapry“. Jedná se o dávnou událost z roku 1846, kdy se zde střetli rybáři s pytláky. Jeden pytlák při tom zemřel na selhání srdce. Lidé ale z jeho smrti vinili rybáře.

Nová řeka, po které se také můžete vydat, představuje uměle vybudovaný tok dlouhý 13,5 km. Toto řečiště má za úkol odvádět povodňovou vodu do Nežárky a chránit tak hráz rybníka Rožmberk před protržením. Po Nové řece doplujete do Nežárky, která se ve Veselí nad Lužnicí opět vlévá do Lužnice. Jako vodáci jistě znáte knihu Proč bychom se netopili od Zdeňka Šmída, který právě zde hledal inspiraci pro svůj příběh.

 

Veselí nad Lužnicí

Weisův dům

Město Veselí nad Lužnicí leží ve středu jižních Čech, na soutoku řek Lužnice a Nežárky. První zmínky o Veselí pocházejí z roku 1259, povýšeno na město bylo v roce 1362. Nachází se zde kostel románského původu, na náměstí jsou zachovalé renesanční měšťanské domy a radnice z roku 1579. Za návštěvu jistě stojí i muzeum „Weisův dům“ s psaníčkovými sgrafity. Nachází se zde stálá expozice dokumetující tehdejší život v malém městě (cechovní malovýrobu, bytovou kulturu a vzdělanost).

 

Dráchov

První písemná zmínka o obci Dráchov pochází z roku 1353. O vzniku v pradávných dobách nasvědčuje i brod pod Dráchovem na řece Lužnici – který býval součástí obchodní stezky z Čech do Rakouska. Nad silničním mostem (69,3 km) se nachází jez Dráchov, který je stejně jako jez Pilař považovaný za jeden z nejnebezpečnějších jezů na našich řekách. Proto vodáci POZOR! Doporučuje se krátké přenesení po pravém břehu se schůdky.

 

Tábor

Tábor

Město Tábor, jehož centrum je památkovou rezervací, je lákavé především kvůli své husitské historii. Nachází se zde mnoho kulturních památek mezi které patří např. táborská pozdně gotická radnice na náměstí nebo Kostnický dům z 15. stol. Vodáky zde bude zajímat ubytování v kempu Suchomelův ostrov nebo Harrachovka.

 

Táborská Via Ferrata

Kousek pod Táborem u tábořiště U Ježka se nachází krátká Via Ferrata vhodná pro začátečníky. Jedná se spíše o trenažér lezení. Podrobnosti najdete tady.

 

Bechyně

U Bechyně Lužnici překlenuje unikátní obloukový železobetonový most s kolejemi a vozovkou, známý pod poetickým názvem „Bechyňská duha“, který byl slavnostně otevřen 28. října 1928 k 10. výročí samostatnosti republiky. Město je známo výrobou keramiky a lázněmi. Zachovalé historické jádro města představuje od roku 1990 jednu z nejhodnotnějších městských památkových zón v Čechách. Svou plavbu po řece Lužnici zde můžete zakončit prohlídkou zámku – sídla Petra Voka z Rožmberka.
 

Bechyňská Via Ferrata

O něco níže po proudu od Bechyně se v Zářečí (tj. na levém břehu řeky) nachází Via ferrata. To zaujme především velké dobrodruhy a zkušenější lezce. Jedná se o zajištěnou cestu ve skalní soutěsce přímo nad hladinou řeky. Protože je většina ferraty vedená v převislém traversu, tak je potřeba mít sílu v pažích. Jedná se o volně přístupnou, ale poměrně těžkou cestu. Na podrobnosti o ferratě se můžete podívat tady.

via ferrata