Doporučené vodácké trasy a výlety na lužnici

Chcete splout Lužnici a nevíte, odkud kam? Zde naleznete trasy doporučených a osvědčených vodáckých výletů. Trasy jsou naplánované přes loděnice Samba, ve kterých můžete využít službu převozu bagáže, pokud chcete jet na lehko.

Vodácké výlety jsou naplánované tak, aby se daly zvládnout pohodovým tempem a v klidu. Na plastových kanoích doporučujeme naplánovat denně maximálně 20 km, na nafukovacích plavidlech (raft, baraka) doporučujeme maximálně 15 km za den. Začátečníci, absolutní pohodáři, či méně zdatní vodáci by měli zvolit trasy kratší a raději si plavbu užít, než se mořit zbytečně dlouhým pádlováním. 

Při plánování plavby také doporučujeme zjistit si dopravní spojení na místo začátku a z místa ukončení plavby či možnosti parkování auta. Některé loděnice jsou v blízkosti zastávky hromadné dopravy, některé jsou dál. Tyto informace jsou u jednotlivých loděnic Samba na Lužnici. Pokud nevyužíváte službu převozu bagáže, můžete využít k přespání více kempů. Před vyplutím doporučujeme sledovat stav vody na Lužnici.

TIP: Po kliknutí na konkrétní trasu se dostanete na Vodáckou navigaci, kde můžete trasu podrobněji prozkoumat nebo si třeba vytisknout kilometráž.

Jednodenní výlet na Lužnici

Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) – Majdalena (kemp Majdalena) (12 km)

Jedná se o nejčastěji splouvaný úsek Lužnice. Proplujete mnoha zákruty řeky, kde se můžete kochat krásnou divokou přírodou. Říká se, že je to nejkrásnější úsek celé řeky – no posuďte sami.

Při vodním stavu na jezu Pilař do cca 170 cm je úsek splavný i pro začátečníky, kterým při vyšším stavu vody rádi doporučíme jiný úsek.

Plavba končí v kempu Majdalena (vlevo), který je dobře označen. Můžete si dát třeba něco dobrého k snědku a vyrazit na vlak, který je nedaleko. Pokud se budete dopravovat vlakem, vystupte v Suchdole na Suchdol ZASTÁVKA a Majdalena ZASTÁVKA.

Dráchov (tábořiště Fousek) – Roudná (kemp Pohoda) (13 km)

Úsek vhodný pro úplné začátečníky. Lužnice zde má široké koryto a dostatečnou hloubku vody, dá se sjíždět i na paddleboardech.

Plavba začíná v tábořišti Fousek u dráchovského mostu. Řeka tu má klidný tok i za vyššího stavu vody. Pozor ale na první jez Čejnov, který je nesjízdný a přenáší se po levém břehu. Další jezy jsou sjízdné. Jako ideální zastávku pro rodiny s dětmi doporučujeme kemp Spartak v Soběslavi, kde najdete písečnou pláž se skluzavkou, minigolf a občerstvení.

Konec plavby je možný na pravém břehu řeky před pěší lávkou nebo v kempu Pohoda, kam však musíte loď dotáhnout asi 300 m. Z Roudné zpět do Dráchova můžete využít autobusu. Vlak v Roudné už nejezdí.

Tábor (restaurace Na Brusírně) – Bečice (Country kemp) (14 km)

Na dolním toku řeky doporučujeme zejména tuto trasu. Atraktivní úsek řeky plný sjízdných jezů, kde si za vyššího stavu vody užijete i peřeje. Řeka je široká a lemují ji roztomilé chatové osady, mlýny a zalesněné skalní útvary.

Cestou je několik malebných zastávek s občerstvením, jako například Harrachovka nebo U ježka, které jsou vyhlášenými místy k odpočinku. Dokonce zde můžete zdolat i jednu malou ferratu.

Lodě odevzdáte v kempu Country, který je první ze tří kempů v Bečicích. Je zde i občerstvení s posezením a příjemnou obsluhou. Pokud si v kempu necháte auto (doporučujeme), nezapomeňte prosím zaplatit parkovné. Pro návrat do Tábora doporučujeme využít táborských taxislužeb.

Objednat lodě na Lužnici

Dvoudenní plavba na Lužnici

Suchdol n. Lužnicí – Starý Hamr

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) – Majdalena (kemp Majdalena) (12 km)
2. den: Majdalena (kemp Majdalena) – Starý Hamr (kemp Mláka) (14 km)

První den plavby vás nadchne trasa plná meandrů v krásné přírodě. Místo pro přespání najdete v plně vybaveném vodáckém kempu Majdalena. Druhý den se po hodině plavby koryto za rozvodím narovná a vy poplujete po tzv. Nové řece. Později se Nová řeka vlévá do Nežárky, po které doplujete do krásného rodinného kempu Mláka. V místní restauraci Koliba doporučujeme ochutnat grilované speciality, burgery či skvělé pivo. K dopravě z kempu můžete využít taxi nebo autobus vzdálený 10 minut pěšky.

Tábor – Bechyně

1. den: Tábor (restaurace Na Brusírně) – Bečice (Country kemp) (12 km)
2. den: Bečice (Country kemp) – Bechyně (u Duhového mostu) (16 km)

Pro dvoudenní výlet se vyloženě nabízí trasa z Tábora do Bechyně. První den na vás čekají sjízdné jezy, široká řeka a za vyššího stavu vody i peřeje. Řeku zde lemují chatové osady, mlýny a skalní útvary. Cestou doporučujeme občerstvit se na Harrachovce nebo U Ježka. Přespat můžete v Country kempu v Bečicích. Druhý den splujete o kousek delší úsek do Bechyně, kde se můžete pokochat Stádeckým řetězovým mostem nebo zříceninou Dobronice. V Bechyni ukončíte plavbu mezi Duhovým mostem a jezem Horní mlýn, na pravém břehu řeky za loděnicí Jiskra. O pár metrů dál vás čeká příjemná restaurace. Cesta na vlak trvá 10-15 minut. Pokud si v Bechyni necháváte auto, prosíme vás, abyste neparkovali přímo u řeky. Děkujeme.

Starý Hamr – Dráchov 

1. den: Starý Hamr (kemp Mláka) – Hamr (tábořiště Hamr) (20 km)
2. den: Hamr (tábořiště Hamr) – Dráchov (tábořiště Fousek) (14 km)

Krásná, a za vyššího stavu vody i svižná, plavba mezi malebnou jihočeskou krajinou. Po převzetí lodí je potřeba přeplout řeku na druhý břeh a přetáhnout loď pod nesjízdný jez. Při vyšším stavu vody se potřeba pod jezem nasednout dál, tvoří se zde válec. Pak už na vás čeká pěkná celodenní plavba. Cestou doporučujeme zastávku v zámecké zahradě zámku Jemčina a občerstvit se v restauraci Konibar. Na přespání je ideální vybavené tábořiště Hamr s novými sprchami, WC, kioskem a super restaurací, kde si pochutnáte na steaku či pravé italské pizze. Druhý den na vás čeká kratší jednodenní úsek, který ukončíte v naší loděnici Dráchov. Odtud se dostanete za 5 minut na vlakové nádraží Řípec–Dráchov nebo za minutu na autobusovou zastávku Dráchov U mostu. Možnosti parkování aut přímo v kempu.

PO STARÉ ŘECE Suchdol n. Lužnicí – Lužnice

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) – Majdalena (kemp Majdalena) (12 km)
2. denMajdalena (kemp Majdalena) – Lužnice (kemp Lužnice) (20 km)

V prvním dni si užijete četné meandry Lužnice. K přespání doporučujeme vybavený vodácký kemp Majdalena. Druhý den je plavba více dobrodružná. Asi po hodině plavby se na rozvodí vydáte vlevo po staré Lužnici. Její úzké koryto se klikatí až k rybníku Rožmberk, jehož přeplutím (cca 2 hodiny) ukončíte plavbu v plně vybaveném kempu Lužnice. Vlaková zastávka je 5 minut chůze od kempu.

Doporučujeme vyrazit včas, jelikož plavba v druhém dni je časově náročná. Vhodnou zastávku najdete ve Staré Hlíně, kde je výborná restaurace a stánek s domácí zmrzlinou. Za vyššího vodního stavu nebo po bouřkách není trasa vhodná pro začátečníky a rodiny s dětmi. Více info o aktuálním stavu na 604 811 882.

Objednat lodě na Lužnici

Třídenní výlet na Lužnici

Suchdol n. Lužnicí – Hamr

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) – Majdalena (kemp Majdalena) (12 km)
2. den: Majdalena (kemp Majdalena) – Starý Hamr (kemp Mláka) (14 km)
3. den: Starý Hamr (kemp Mláka) – Hamr (tábořiště Hamr) (20 km)

První den plavby vás nadchne trasa plná meandrů v překrásné přírodě. Přespat můžete první den ve vybaveném vodáckém kempu Majdalena. Druhý den se řeka za rozvodím narovná a vy poplujete po tzv. Nové řece, do které se později vlévá Nežárka, po které doplujete do kempu Mláka. Tady doporučujeme navštívit místní restauraci Koliba a ochutnat jejich výtečné jídlo a pivo. Třetí den se můžete těšit na tekoucí úsek. Hned na startu musíte přepádlovat na druhý břeh řeky a přetáhnout nesjízdný jez. Pozor, při vyšším stavu vody je nutné nasedat až dál pod jezem, tvoří se zde vodní válec. Po cestě se zastavte v zámeckém parku zámku Jemčina nebo v restauraci Konibar. Konec trasy je v tábořišti Hamr. Pokud zde nejste vlastním autem (možnost parkování v kempu), můžete využít dopravu, kterou zajišťuje obsluha kiosku, případně taxikem na vlak do Veselí n. Lužnicí.

Dráchov – Bečice 

1. den: Dráchov (tábořiště Fousek) – Roudná (kemp Pohoda) (13 km)
2. den: Roudná (kemp Pohoda) – Tábor (Harrachovka) (20 km)
3. den: Tábor (Harrachovka) – Bečice (kemp Country) (9 km)

Pohodový výlet, kdy první den doplujete pohodovým tempem do kempu Pohoda, který najdete na pravém břehu řeky. Výstup z vody je ve slepém rameni (je označeno). Lodě je potřeba od výstupu z vody dotáhnout asi 200 m k zadní brance kempu nebo zamknout u vody. Druhý den se můžete těšit na sjízdné jezy a peřejky. Přespání pak doporučujeme ve vodáckém kempu Harrachovka (výstup z řeky vpravo, hned za cvičnými peřejemi). Třetí den na vás čeká kratší úsek řeky s koncem v Bečicích. Doporučujeme si zde zaparkovat auto nebo pro cestu do Tábora na vlak využít táborských taxislužeb (cca 500 Kč).

PO STARÉ ŘECE Suchdol n. Lužnicí – Dráchov

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) – Majdalena (kemp Majdalena) (12 km)
2. den: Majdalena (kemp Majdalena) – Lužnice (tábořiště Lužnice) (20 km)
3. den: Lužnice (tábořiště Lužnice) – Dráchov (tábořiště Fousek) (21 km)

Vícedenní výlety je dobré plánovat i s ohledem na stav vody. Proto před objednáním doporučujeme shlédnout mapu sjízdnosti řeky nebo trasu zkonzultovat s námi na 604 904 737.

Objednat lodě na Lužnici

Týdenní vodácké putování po Lužnici

Po Nové řece:

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) – Majdalena (kemp Majdalena) (12 km)
2. den: Majdalena (kemp Majdalena) – Starý Hamr (kemp Mláka) (14 km)
3. den: Starý Hamr (kemp Mláka) – Hamr (tábořiště Hamr) (20 km)
4. den: Hamr (tábořiště Hamr) – Dráchov (tábořiště Fousek) (14 km)
5. den: Dráchov (tábořiště Fousek) – Roudná (kemp Pohoda) (13 km)
6. den: Roudná (kemp Pohoda) – Tábor (U Ježka nebo Harrachovka) (20 km)
7. den: Tábor – Bečice (Country kemp) (11 km)
8. den: Bečice (Country kemp) – Bechyně (u Duhového mostu) (16 km)

Po Staré Lužnici:

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) – Majdalena (kemp Majdalena) (12 km)
2. den: Majdalena (kemp Majdalena) – Stará Hlína (16 km)
3. den: Stará Hlína – Vlkov (kemp Měruše) (17 km)
4. den: Vlkov (kemp Měruše) – Dráchov (tábořiště Fousek) (11 km)
5. den: Dráchov (tábořiště Fousek) – Roudná (kemp Pohoda) (13 km)
6. den: Roudná (kemp Pohoda) – Tábor (U Ježka nebo Harrachovka) (20 km)
7. den: Tábor – Bečice (Country kemp) (11 km)
8. den: Bečice (Country kemp) – Bechyně (u Duhového mostu) (16 km)

Při tomto výletě splujete v podstatě celou Lužnici. Užijete si tak krásně divokou přírodu a meandrující horní tok řeky i divočejší peřejnatou vodu v dolním úseku. Za Majdalenou na rozvodí můžete zvolit buď Starou řeku (kde se ale nevyhnete pádlování přes rybník Rožmberk) nebo plavbu přes Novou řeku a Nežárku.