O řece Otavě

Otava obecně

Otava je součástí povodí Vltavy, do které se vlévá u hradu Zvíkov u Orlické přehrady. Za pramen Otavy je považován soutok Vydry a Křemelné kousek od Rejštejna na Šumavě. Celková délka Otavy je 113 km a za příznivého stavu vody je sjízdná celá. Otava odvodňuje část Šumavy a Českobudějovické pánve a protéká několika většími městy – Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. Plocha povodí je přes 3 800 km² a průměrný průtok je 26,0 m³/s.

Obtížnost Otavy se uvádí od ZWA až po WW III-. Nejobtížnější úseky jsou od samého pramene Otavy od Čeňkovy pily až po Sušici. Tento úsek je sjízdný za vyššího stavu vody na jaře nebo po větších deštích a doporučujeme ho sjíždět jen zkušeným vodákům. Plavba na horním úseku je omezena návštěvním řádem národního parku Šumava. Z Čeňkovy pily bylo v posledních letech sjízdných jen několik málo dní v letních měsících, v úsecích od Sušice to pak bylo více než 28 dní v každém z letních měsíců. Více informací o řece Otavě najdete na stránkách Raftu. Za obvyklé letní sezóny je Otava sjízdná celé léto od Sušice až po Vrcovice. Od Vrcovic k soutoku se již nejezdí. 

Otava vodácky

Otavě se někdy říká "Zlatá řeka", je to proto, že se zde asi od 8. století opravu zlato rýžovalo. Dnes po něm ale nejspíš není ani památky. 

Spád řeky na horním toku (z Čeňkovy pily ř. km 107,1) je poměrně prudký a až do Radešova je obtížnost hodnocena jako WW III. Splutí je tedy možné jen na uzavřených lodích nebo raftech. Nezkušeným vodákům tento úsek nedoporučujeme. v Radešově (ř. km 102,7) poprvé naráží na jez a tok se dál směrem k Sušici uklidňuje, avšak stále moc pěkně teče.

Splutí nejčastěji vodáci zahajují v Sušici (ř. km 86) a končí buď v Putimi na soutoku s vodňanskou Blanicí (ř. km 30,2), v Písku (ř. km 25) nebo ve Vrcovicích (ř. km 16,6). Ze Sušice na vodáka nečeká pouze spousta krásných sjízdných jezů, ale i nějaká ta kultura kolem řeky. Samotná Sušice je v povědomí jako město zlata a zápalek. Kousek dál po proudu pojedete pod největší zříceninou gotického hradu v Čechách – Rabí. Za Horažďovicemi na vás čeká několik krásných jezů s vorovými propustmi, nejznámější je asi jez Svaté Pole. Ve Střelských Hošticích se zase můžete zastavit ve vorařském muzeu, ve Strakonicích na hradě nebo v pivovaru na ochutnávku Dudáka a v Písku zase můžete vidět nejstarší kamenný most v Česku.

Otava se vlévá do Vltavy u hradu Zvíkov, ale až sem vodáci obvykle nejezdí a svou plavbu ukončí nejpozději ve Vrcovicích. Hrad Zvíkov ale  určitě stojí za návštěvu.