Doporučené vodácké trasy a výlety na Otavě

Chcete splout Otavu a nevíte, odkud kam? Zde naleznete trasy doporučených a osvědčených vodáckých výletů. Trasy jsou naplánované přes loděnice Samba, ve kterých můžete využít službu převozu bagáže, pokud chcete jet na lehko.

Vodácké výlety jsou naplánované tak, aby se daly zvládnout pohodovým tempem a v klidu. Na plastových kanoích doporučujeme naplánovat denně maximálně 20 km, na nafukovacích plavidlech (raft, baraka) doporučujeme maximálně 15 km za den. Začátečníci, absolutní pohodáři, či méně zdatní vodáci by měli zvolit trasy kratší a raději si plavbu užít, než se mořit zbytečně dlouhým pádlováním. 

Při plánování plavby také doporučujeme zjistit si dopravní spojení na místo začátku a z místa ukončení plavby či možnosti parkování auta. Některé loděnice jsou v blízkosti zastávky hromadné dopravy, některé jsou dál. Tyto informace jsou u jednotlivých loděnic Samba na Otavě. Pokud nevyužíváte službu převozu bagáže, můžete využít k přespání více kempů. Před vyplutím doporučujeme sledovat stav vody na Otavě.

TIP: Po kliknutí na konkrétní trasu se dostanete na Vodáckou navigaci, kde můžete trasu podrobněji prozkoumat nebo si třeba vytisknout kilometráž.

Jednodenní výlety na Otavě

Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) (16 km)

Tento úsek prochází je jednou z nejmalebnějších částí Otavy. Řeka zde mírně teče a úsek je vhodný i pro úplné začátečníky. Nalodíte se pod jezem v Sušici, milovník dobrodružství si může loď vynést několik desítek metrů proti proudu a plavbu zahájit přímo sjetím jezu. Řeka zde teče širokým údolím okolo hradu Rabí a plavbu zakončíte na levém břehu v Horažďovicích ve vodáckém kempu. Úsek začíná i končí v naší loděnici, dopravné lodí neúčtujeme.

Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) – Katovice (kemp Otavský ráj) (12 km)

Hezký úsek, který je sjízdný i za menšího vodního stavu. Čeká nás zde spousta krásných sjízdných i nesjízdných jezů. Kousek nad Katovicemi se můžete např. zajít podívat na Žižkův most, který vůbec není nad vodou, ale na souši. Plavba začíná i končí v naší loděnici, dopravné lodí neúčtujeme.

Radešov – vodácké tábořiště Sušice (17 km)

Na splutí tohoto úseku potřebujete dostatek vody. Na Otavě je stav vody velmi proměnlivý, závislý na deštích na Šumavě. Vyšší jistotu splavnosti máte na jaře, ale i v létě bývá úsek Radešov–Sušice občas sjízdný. Trasa vede zalesněným údolím, je na ní několik jezů i peřejí. Je to jak krajinově, tak vodácky zajímavý úsek, nedoporučujeme začátečníkům! Do Radešova účtujeme dopravné, nemáme tam loděnici

Jednodenní výlet z Katovic (10–16 km)

Začnete snídaní v Katovicích (kemp Otavský ráj). Před Strakonicemi vás čeká kraťoučká slalomová trať, jetelná i pouze rovně. Poté máte možnost návštěvy Strakonic - vystupuje se u nesjízdného Pětikolského jezu na levém břehu, hned pod pivovarem, kde si lze zakoupit strakonické pivní speciály v pivovarské prodejně. Poté splujete ve Strakonicích druhý jez jetelný vlevo retardérovou propustí. Dál na vás čeká "volej" k jezu Slaník, kde je v romantickém tábořišti možnost vrácení lodí. V případě plavby do Štěkně vás pod Slaníkem čeká necelých 5 km plavby pěknou meandrující řekou a na konci klasický štěkeňský jez jetelný šlajsnou. Lodě se vrací v kempu Štěkeň, kde máme loděnici.

vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Rabí (7 km)

Krátký úsek ze Sušice k nejstarší zřícenině v Čechách. Vhodné pro rodiny s malými dětmi, začátečníky a zábavu na pár hodin. Nalodíte se v naší loděnici v Sušici. Projedete se malebnou šumavskou přírodou. Na jídlo se můžete zastavit v Čepické hospodě. Na cestě není žádný jez. Čistý čas plavby je přibližně 2 hodiny. Skončíte na levé straně před mostem s výhledem na nedaleký hrad Rabí.

Objednat lodě na OTAVU

Dvoudenní výlety na Otavě

dvoudenní trasa Sušice – Katovice

1. den: vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) (16 km)
2. den: Horažďovice (kemp Na Lipkách) – Katovice (kemp Otavský ráj) (12 km)

Plavbu zahájíte v naší loděnici v Sušici, která leží vedle vodáckého tábořiště v Sušici. Vlakové nádraží je nedaleko. Nalodíte se pod jezem v Sušici. Milovník dobrodružství si může loď vynést několik desítek metrů proti proudu a plavbu zahájit přímo na jezu. Poté Vás čeká plavba širokým údolím pod hradem Rabí do tábořiště na říčním ostrově v Horažďovicích. Odtud potom další den doplujete do Katovic. Po cestě do Katovic budete překonávat velké množství jezů. Pozor, ne všechny tyto jezy jsou vždy sjízdné a některé mohou být za vysoké vody nebezpečné kvůli vodnímu válci v podjezí!

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou Loděnice Samba, kde vám nepočítáme cenu dopravy lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky, pokud není na Otavě výjimečně vysoký vodní stav.

dvoudenní výlet Horažďovice – Slaník

1. den: Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) – Katovice (kemp Otavský ráj) (12 km)
2. den: Katovice (kemp Otavský ráj) – Slaník (vodácký kemp Slaník) (10 km)

Plavbu zahájíte v naší loděnici v Horažďovicích, která leží přímo ve vodáckém kempu na levém břehu Otavy u prvního jezu v Horažďovicích. První den na vás čeká úsek plný jezů, mnoho z nich je sjízdných a určitě si je užijete. Doplujete do parádního kempu Otavský Ráj v Katovicích. Druhý den proplujete Strakonicemi a skončíte na romantickém jezu v kempu Slaník, kde buď můžete přenocovat, nebo dojít zpět pěšky do Strakonic (ca 3,5 km), případně si objednat vodáckého taxíka. V případě, že chcete na druhý den delší úsek, tak můžete lodě vrátit až na další loděnici ve Štěkni (+6 km)

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou Loděnice Samba, kde vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky, pokud není na Otavě výjimečně vysoký vodní stav. V tom případě mohou být jezy nebezpečné, neboť se pod nimi může tvořit silný vodní válec.

Tento úsek je vhodný i za velmi nízkého vodního stavu.

pohodový výlet na středním toku Otavy z Katovic do Štěkně

1. den: Katovice (kemp Otavský ráj) – Slaník (vodácký kemp Slaník) (10 km)
2. den: Slaník (vodácký kemp Slaník) – Štěkeň (vodácký kemp Štěkeň) (6 km)

Plavbu zahájíte v parádním kempu "Otavský ráj Katovice", kde je naše loděnice. První den se povezete 10 km pohodové plavby. Proplujete Strakonicemi a doplujete do romantického kempu Slaník u šumícího jezu. Druhý den na Vás čeká pouhých 6 km a skončíte v kempu Štěkeň, kde buď můžete přenocovat, dojít na autobus do vsi, na vlak do Čejetic (3 km), případně si objednat vodáckého taxíka.

Objednat lodkě na OTAVU

Čtyřdenní výlet na Otavě

Sušice (vodácké tábořiště, u nádraží) – Písek (občerstvení U smetáka) (61 km)

1. den: vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) (16 km)
2. den: Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) – Katovice (kemp Otavský ráj) (12 km)
3. den: Katovice (kemp Otavský ráj) – Slaník (vodácký kemp Slaník 10 km) nebo Katovice – Štěkeň (vodácký kemp Štěkeň) (16 km)
4. den: Slaník – Písek (občerstvení U smetáka) (23 km) nebo Štěkeň – Písek (občerstvení U Smetáka) (17 km)

Za čtyři dny splujete krásných 61 km po Otavě, kdy na vás první den čeká pěkně tekoucí řeka s několika sjízdnými jezy a stupni, které doporučujeme si nejprve prohlédnout a po uvážení jet nebo přenést. Většinu léta bývají tyto jezy sjízdné bez větších problémů. Jezů si užijete dosyta druhý den, kdy jich na vás čeká celkem 11, z toho bývá sjízdných obvykle minimálně 6. Po jejich zdolání doporučujeme občerstvit v kiosku v kempu Otavský ráj. V průběhu třetího dne proplujete Strakonicemi, kde si můžete udělat menší pauzu a výlet na hrad nebo na prohlídku pivovaru. Doporučujeme doplout až do Štěkně, abyste poslední den do Písku neměli pádlování moc. 

Pětidenní výlet na Otavě

Sušice (vodácké tábořiště) – Vrcovice (Caiska) (69 km)

1. den: vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) (16 km)
2. den: Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) – Katovice (kemp Otavský ráj) (12 km)
3. den: Katovice (kemp Otavský ráj) – Štěkeň (16 km) nebo Slaník (10 km)
4. den: Štěkeň – Putim (12 km) nebo Slaník –  Putim (17,5 km)
5. den: Putim – Písek (občerstvení U Smetáka) (5 km) nebo Putim – Vrcovice (14 km)

Šestidenní výlet na Otavě

Radešov (autokemp Radešov) – Písek (občerstvení U smetáka) (78 km)

1. den: Radešov - vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) (17 km)
2. den: vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) –  Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) (16 km)
3. den: Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) – Katovice (kemp Otavský Ráj) (12 km)
4. den: Katovice (kemp Otavský Ráj) - Štěkeň (vodácký kemp Štěkeň) (16 km) nebo Slaník (vodácký kemp Slaník) (10 km)
5. den: Štěkeň (vodácký kemp Štěkeň) – Putim (12 km) nebo Slaník – Putim (17,5 km)
6. den: Putim – Písek (občerstvení U Smetáka) (5 km) nebo Putim – Vrcovice Vojníkov (14 km)

Krásný úsek z Radešova do Sušice je splavný pouze za příznivého stavu vody. Pokud je vody dostatek, lodě vám do Radešova za malý poplatek rádi dovezeme (není to naše loděnice). Čeká na vás pak příjemné svezení plné peřejek na svižné řece, takže určitě nic pro začátečníky nebo třeba rodiny s malými dětmi. Těm doporučíme plavbu až ze Sušice.

Objednat lodě na OTAVU

Sedmidenní  vodácká dovolená na Otavě

Radešov (autokemp Radešov) – Vrcovice (U Caisů) (86 km)

1. den: Radešov - vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) (17 km)
2. den: vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) (16 km)
3. den: Horažďovice (vodácký kemp Na Lipkách) – Katovice (kemp Otavský Ráj) (12 km)
4. den: Katovice (kemp Otavský Ráj) - Slaník (vodácký kemp Slaník) (10 km)
5. den: Slaník (vodácký kemp Slaník) - Štěkeň (vodácký kemp Štěkeň) (5,5 km)
6. den: Štěkeň (vodácký kemp Štěkeň) - Putim (12 km)
7. den: Putim – Písek (občerstvení U Smetáka) (5 km) nebo Vrcovice Vojníkov (14 km)