Aktuálně v Sambě

Ahoj vodáci,

děkujeme za přízeň v letošní vodácké sezóně! Zářijové počasí již půjčování moc nepřeje a my kvapem zaskladňujeme vše vybavení, aby bylo připravené na jaro. 

Otužilí mohou v případě zájmu vyrazit na vodu z Českého Šternberka do Ledečka nebo Sázavy. Ostatní řeky hlásí zazimováno.

Vaši Sambáci

Více aktualit
Sjízdnost Otavy

 

Otava

O řece Otavě

ČÍSLA, POČTY A MÍSTO NAROZENÍ

Řeka Otava odvodňuje severozápadní část Šumavy. Plocha povodí je 3788 km2. Celková délka je 133 km a celá je sjízdná na sportovní lodi. Vzniká soutokem řek Vydra a Křemelná u Čeňkovy pily. Svůj život končí pod Zvíkovem jako levostranný přítok Vltavy. Dnes je bohužel soutok pod hladinou přehrady Orlík. Někdy se Otavě říká  "zlatá řeka". Od 8. století se v ní opravdu zlato rýžovalo.
 

VODÁCKY

Otava je na jaře sjízdná už z Čeňkovy Pily (122,9 ř.km). Spád řeky na horním toku je pomerně prudký. Až do Radešova je obtížnost hodnocená jako WW3. Splutí je tedy možné pouze na uzavřených lodích, nebo raftech. Splutí na vrchním toku omezuje správa NP Šumava. V Radešově (106,2 ř.km) poprvé naráží na jez a tok se dál směrem k Sušici uklidňuje, ale stále moc pěkně teče. Od Čeňkovy Pily do Vojníkova, kde se sportovní splouvání řeky ukončuje nejníže, na řece potkáme 35 jezů a většinu z nich sjízdných. Splutí nejčastěji zahajujeme v Sušici (92 ř.km) a ukončujeme buď v Putimy na soutoku s vodňanskou Blanicí (32,8 ř.km), v Písku (26 ř.km) nebo ve Vojníkově (19,3 ř.km). Pokud je dostatek vody, tak můžeme lodě položit na hladinu již v Radešově 17 km nad Sušicí.
Ze Sušice na vodáka nečeká pouze spousta krásných sjízdných jezů, ale i nějaká ta kultura kolem řeky. Samotná Sušice je v podvědomí každého Čecha jako město zlata a zápalek, ale založena byla původně jako rýžovnická osada. Najdeme zde zbytky městského opevnění, renesanční radnici, židovský hřbitov, kapucínský klášter, nebo také Muzeum Šumavy s expozicí zápalek. Vodáka zajímá především možnost ubytování ve dvou sušických kempech.

Kousek dál po proudu pojedeme pod největší zříceninou gotického hradu v čechách - Rabí. Původně masivní nedobytná tvrz byla dobyta husity. Při přestavbě v 15. století byl hrad důkladně opevněn. Následně při stavovském povstání jej vydrancovali a po požáru v 18. století opustili. Dnes na Rabí můžeme zajít na zajímavou prohlídku a pak si v restauraci pod hradem dát nejlepší svíčkovou v republice.

Prácheň - další zřícenina gotického hradu jednoho strakonického rodu. Dochovaly se zbytky věží a hradeb a bašt. Vodáka bude zajímat hlavně prácheňský jez s pěknou vorovou propustí.

V Horažďovicích moc historických památek nenajdeme. Ale je tu vynikající pizzerie a dva vodácké kempy. A také jez Mrskoš - jednou nebezpečný, za malého vodního stavu zábavný hráč.

Pod Horažďovicemi se nachází několik krásných jezů s vorovými propustmi. Nejvyhlášenější je Svaté Pole, které nedá spát žádnému vodákovi, ale i jména jako Jarov, nebo Kozlov si jistě mnoho vodáků pamatuje.

Dnes již klasická vodácká zastávka je ve Střelských Hošticích, kde najdete muzeum vorařství na Otavě a celkem dobrý vodácký kemp. O pár kiláčků dál na nás čekají Katovice a moc fajn kemp Otavský Ráj. V samotných Katovicích je hospůdka s dobrou kuchyní a potraviny otevřené každý den.

Zato ve Strakonicích na nás čeká hrad založený ve 13. století baronem ze Strakonic. V jeho areálu dnes najdeme muzeum, ale také například kostel, kapitulní síň, knížecí palác, veže Rumpál a Jelenka...  Dál se ve Strakonicích ukrývá synagoga z roku 1866, nebo radnice z roku 1820. Na pravém břehu kousek nad nechvalně známým Pětikolským jezem můžete najít kopii sochy Moai z Velikonočního ostrova, na kterém naučil sochy chodit čech. Socha je dnes v areálu strakonických skautů.

Když se řekne Štěkeň, tak se mi vybaví hlavně nejnádhernější šlajsna na celé řece, pak klasický vodácký kempík a hospůdka Pod skalou, kde o nás několik dobrých let pečoval zlatý hospodský Honza. Ale i samotná Štěkeň může nabídnout něco z kultury - barokní zámek a gotický kostel z 13. století, divoká zámecká zahrada...

Dále po proudu najdeme obec Kestřany. V ní se nachází dvě zachovalé tvrze, jedna z 13. století, druhá z 15. Ale také zde je fajn hospůdka, kde vám otevřou, i když mají zrovna zavřeno. A po hospůdce čeká Kestřanská peřej. Dřív to býval postrach všech vodáků - šikmé pláty ostrých kamenů ve zúženém korytě řeky brousily laminátkám dno a často probrousily skrz. Dnes je tato peřejka hračka a mnoho vodáckých průvodců se o ní už ani nezmiňuje.

Soutok Otavy a Vodňanské Blanice se nachází u Putimy. Přímo na soutoku leží vodácké tábořiště. Do Putimy to jsou dva kilometry chůze proti proudu Blanice a najdete zde hospůdku s motivy Dobrého vojáka Švejka. Ve vsi se nachází domy se zachovanou tváří selského baroka.

V Písku je toho hodně co k vidění. Můžete proplout pod nejstarším dochovaným kamenným mostem v čechách z 13. století, anebo zakempovat hned na začátku Písku v pohodové plovárně. V samotném městě najdete zbytky hradeb a renesanční a barokní domy měšťanů.

Otava svůj život končí pod hradem Zvíkov. Tam už běžný vodák - smrtelník nepádluje, tam nás zanesou řeky snů ve vodáckém nebi. Tam se totiž nenajdou žádné lidské ošklivé stavby, mezi které řadíme i přehradu Orlík. Ale až tam poplujete, tak vězte, že hrad Zvíkov je připomínán již v letech 1234 a že rozhodně stojí za návštěvu.