Aktuálně v Sambě

Ahoj vodáci,

děkujeme za přízeň v letošní vodácké sezóně! Zářijové počasí již půjčování moc nepřeje a my kvapem zaskladňujeme vše vybavení, aby bylo připravené na jaro. 

Otužilí mohou v případě zájmu vyrazit na vodu z Českého Šternberka do Ledečka nebo Sázavy. Ostatní řeky hlásí zazimováno.

Vaši Sambáci

Více aktualit
Sjízdnost Lužnice

 


 

Lužnice

Doporučené denní etapy po řece Lužnici

Chcete splout Lužnici a nevíte přesně odkud kam? Zde naleznete trasy doporučených a osvědčených vodáckých výletů na Lužnici. Trasy jsou naplánovány tak, abyste začínaly a končily v našich loděnicích, které jsou vždy poblíž kempu. Vlaková zastávka také není daleko, takže se případně k místu vyplutí dopravíte pohodlně vlakem, autobusem nebo pomocí místní taxislužby.

TIP: V případě, že se chystáte přijet vlastním autem, doporučujeme si jej nechat v místě ukončení plavby a na start se dostat pomocí hromadné dopravy.

1 denní vodácké výlety na Lužnici  
2 denní vodácké výlety na Lužnici  
3 denní vodácké výlety na Lužnici  
4 dny na vodě na Lužnici  
8 dní na Lužnici  
 

Jednodenní výlety:

Naše dovozní místa na horním toku řeky najdete po jednodenních úsecích. Ke svému jednodennímu vodáckému výletu si tedy můžete vybrat jakoukoli trasu. Jen je dobré plavbu naplánovat tak, abyste začínali a končili v naší loděnici. My doporučujeme následující trasy:

Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) - Majdalena (kemp Majdalena) - 12 km, 4-5 hodin

Jedná se o nejčastěji splouvaný úsek Lužnice. Proplujete mnoha zákruty řeky, kde se můžete kochat krásnou divokou přírodou. Říká se, že je to nejkrásnější úsek celé řeky - no posuďte sami :-). DOPRAVA LODÍ ZDARMA

Při vodním stavu na jezu Pilař do cca 170 cm je úsek splavný i pro začátečníky, kterým při vyšším stavu vody rádi doporučíme jiný úsek.
Plavba končí v kempu Majdalena (vlevo),který je dobře označen. Můžete si zde dát třeba něco dobrého k snědku a vyrazit na vlak, který je nedaleko.

Majdalena (kemp) - Starý Hamr (kemp Mláka) - 14 km, 5 hodin

Jednoduchý úsek řeky, kde se meandrující řeka po cca hodině plavby rozděluje na tzv. Starou a Novou řeku. Do cíle se dostanete po Nové řece (na rozvodí vpravo). Na uměle prokopaném kanálu, kde se spojuje Nežárka s Lužnicí, se tok narovnává a přibývá vody.

Konec plavby je před jezem na levém břehu v kempu Mláka.

Majdalena (kemp) - Stará hlína - 16 km, 6 hodin

Úsek po Staré řece pro dobrodruhy! Meandrující řeka je opravdovým zážitkem pro vodáky i milovníky divoké přírody. Pokud se na plavbu chystáte v letních měsících, je důležité se ujistit, zda je zde dostatek vody. Pokud ano, úsek vřele doporučujeme!

Výstupní místo je před velkým silničním mostem ve vsi Stará hlína

Starý Hamr (kemp Mláka) - Hamr - 20 km, 6-7 hodin

Po lehce dobrodružném nástupu na řeku, kdy přeplujete její koryto na pravý břeh a loď zde přetáhnete pod jez, Vás čeká velmi pěkná celodenní plavba.V případě vyššího stavu vody nastupujte co nejdál od jezu!
Cestou se můžete zastavit v zámecké zahradě zámku Jemčina, kde najdete útulnou restauraci Konibar s denním menu i pro vegetariány nebo milovníky domácích koláčů.

Konec plavby je za jezem Hamr, kde najdete vybavené tábořiště s novými sprchami, WC a kioskem nebo vynikající restauraci s domácí pizzou. Doprava z Hamru autobusem, vlakem nebo místní taxislužbou.

Dráchov (tábořiště Fousek) - Roudná (kemp Pohoda) - 13 km, 3-4 hodiny

Úsek vhodný pro úplné začátečníky. Lužnice zde má široké koryto a dostatečnou hloubku vody, dá se sjíždět i na paddleboardech.
Plavba začíná v tábořišti Fousek u dráchovského mostu. Řeka tu má klidný tok i za vyššího stavu vody. Pozor ale na první jez Čejnov, který je nesjízdný a přenáší se po levém břehu. Další jezy jsou sjízdné. Jako ideální zastávku pro rodiny s dětmi doporučujeme kemp Spartak v Soběslavi, kde najdete písečnou pláž se skluzavkou, minigolf a občerstvení.

Konec plavby je možný na pravém břehu řeky před pěší lávkou nebo v kempu Pohoda, kam však musíte loď dotáhnout asi 300 m. Z Roudné jede zpět do Dráchova vlak.

Sezimovo Ústí (kemp Soukeník) - Tábor (restaurace Na Brusírně) - 6 km, 2-3 hodiny

Kratší jednoduchý úsek pro ty, kteří jsou na výlete v Táboře nebo jsou ubytovaní v kempu Soukeník. Předání lodí je možné na louce u jezu nebo přímo v kempu. Pohodovou plavbu můžete zakončit v restauraci Na Brusírně, kde je možné využít i veřejné parkoviště.

Tábor (restaurace Na Brusírně) - Bečice (kemp Country) - 14 km, 5-7 hodin

Na dolním toku řeky doporučujeme zejména tuto trasu. Atraktivní úsek řeky plný sjízdných jezů, kde si za vyššího stavu vody užijete i peřeje. Řeka je široká a lemují ji roztomilé chatové osady, mlýny a zalesněné skalní útvary.
Cestou je několik malebných zastávek s občerstvením, jako například Harrachovka nebo U ježka, které jsou vyhlášenými místy k odpočinku. Dokonce zde můžete zdolat i jednu malou ferratu (možnost zapůjčení vybavení od Samby).

Lodě odevzdáte v kempu Country, který je první ze tří kempů v Bečicích. Je zde i občerstvení s posezením a příjemnou obsluhou. Pokud si v kempu necháte auto (doporučujeme), nezapomeňte prosím zaplatit parkovné. Je zde také možnost se s námi domluvit na odvozu lidí do Malšic na nejbližší vlak.

 

Lodě objednávejte zde

Dvoudenní výlet:

Pokud plánujete vícedenní výlety, doporučujeme projít si také podrobnější popis úseků u jednodenních tras. Samozřejmě nám můžete zavolat 604 904 737 a my vám rádi poradíme.

Po Staré řece

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) - Majdalena (kemp) - 12 km
2. den: Majdalena (kemp) - Stará Hlína - 16 km

Svou dvoudenní plavbu můžete zahájit už v Suchdole n. Lužnicí a po Staré řece se vydat až ke vzdutí rybníka Rožmberk ve Staré Hlíně. Poplujete nejhezčím úsekem celé řeky, krásnou přírodou Třeboňska. Přespat doporučujeme v kempu na Majdaleně. Ve vsi je obchod a restaurace.

Po Nové řece

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) - Majdalena - 12 km
2. den: Majdalena - Starý Hamr (kemp Mláka) - 14 km

Svou dvoudenní plavbu můžete zahájit už v Suchdole n. Lužnicí a ukončit ji na Starém Hamru v kempu Mláka. Poplujete tak po uměle prokopaném kanálu tzv. "Nové řece", který spojuje Lužnici s Nežárkou. Cestou je k dispozici plně vybavený kemp Majdalena. Ve vsi si pak můžete nakoupit nebo navštívit restauraci.

1. den: Starý Hamr (kemp Mláka) - Hamr (tábořiště Hamr) - 20 km
2. den: Hamr - Dráchov (tábořiště Fousek) - 14 km

Na Starém Hamru je potřeba hned na startu přeplout řeku na druhý břeh a přetáhnout loď pod jez. Pozor! při vyšším vodním stavu vody je potřeba do lodi nasednout do nejdál od jezu. Po překonání počátečního přetahování na vás čeká velmi pěkná celodenní plavba. Cestou doporučujeme zastávku v zámecké zahradě zámku Jemčina, občerstvení v restauraci Konibar (mají denní menu i pro vegetariány nebo milovníky domácích koláčů). Na přespání je ideální tábořiště Hamr, které je pro vodáky plně vybaveno. Druhý den na vás čeká kratší úsek, který ukončíte v naší loděnici v Dráchově.

Na dolním toku

1. den: Dráchov (tábořiště Fousek) - Roudná (kemp Pohoda) - 13 km
2. den: Roudná (kemp Pohoda) - Tábor (Na Brusírně) - 16 km

Lužnice zde má široké koryto s dostatečnou hloubkou vody a řeka se zde dá splouvat i na paddleboardech. Lodě si vyzvednete v naší hlavní loděnici u dráchovského mostu. První den plavby narazíte na jeden nesjízdný jet (Čejnov), který se přenáší vlevo. Ostatní jezy jsou sjízdné. Přespat můžete v kempu Pohoda. Druhý den na vás čeká o něco delší úsek s cílem u restaurace Na Brusírně v Táboře, kde si od vás vyzvedneme vybavení.

1. den: Tábor (restaurace Na Brusírně) - Bečice (Country kemp) - 12 km
2. den: Bečice (Country kemp) - Bechyně - 16 km

Pro dvoudenní výlet se vyloženě nabízí trasa z Tábora do Bechyně. První den na vás čekají sjízdné jezy, široká řeka a za vyššího stavu vody i peřeje. Řeku zde lemují chatové osady, mlýny a skalní útvary. Cestou doporučujeme občerstvit se na Harrachovce nebo U Ježka. Přespat můžete v Country kempu v Bečicích. Druhý den splujete o kousek delší úsek do Bechyně, kde se můžete pokochat Stádeckým řetězovým mostem nebo zříceninou Dobronice. V Bechyni ukončíte plavbu u Duhového mostu na prevém břehu.

Lodě objednávejte zde

Třídenní výlet:

Po Staré řece:

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) - Majdalena (kemp) - 12 km
2. den: Majdalena - Lužnice (kemp Lužnice) - 20 km nebo Stará Hlína 14 km
3. den: Lužnice - Veselí n. Lužnicí (tábořiště Ostrov) - 16 km

Dobrodružnější trasa, kde si můžete vybrat z více variant. Při objednávání doporučujeme konzultaci s námi (604 904 737), záleží hodně na stavu vody. Ve Staré Hlíně není kemp, vodáci k přespání využívají městskou louku za silničním mostem vpravo. Ale hospoda je tu výborná! Pokud vyrazíte z Majdaleny včas, je možnost doplout přes rybník Rožmberk (2 hodiny) do kempu Lužnice. Třetí den pak můžete doplout do Veselí nad Lužnicí (16,5 km) nebo až k nám do Dráchova (21 km). Pokud budete nocovat ve Staré Hlíně, je reálnější doplout do Vlkova (zpoplatněn sběr lodí) nebo do Veselí nad Lužnicí (sběr lodí zdarma).

Po Nové řece:

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) - Majdalena (kemp) - 12 km
2. den: Majdalena (kemp) - Starý Hamr (kemp Mláka) - 14 km
3. den: Starý Hamr (kemp Mláka) - Hamr (tábořiště Hamr) - 20 km nebo Jemčina - 4 km

1. den: Starý hamr (kemp Mláka) - Hamr (tábořiště Hamr) - 20 km
2. den: Hamr - Dráchov (tábořiště Fousek) - 14 km
3. den: Dráchov - Roudná (kemp Pohoda) - 13 km

Na dolním toku:

1. den: Soukeník (kemp Soukeník) - Tábor - 9 km
2. den: Tábor - Bečice (kemp Country) - 11 km
3. den: Bečice - Bechyně - 16 km

Vícedenní výlety je dobré plánovat i s ohledem na stav vody. Proto před objednáním doporučujeme shlédnout mapu sjízdnosti řeky nebo trasu zkonzultovat s námi na 604 904 737.

Lodě objednávejte zde

Čtyřdenní výlet:

Po Staré řece

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) - Majdalena (kemp Majdalena) - 12 km
2. den: Majdalena - Lužnice (kemp Lužnice) - 20 km
3. den: Lužnice - Vlkov (kemp Měruše) - 11 km
4. den: Vlkov (kemp Měruše) - Dráchov (tábořiště u Fouska) - 11 km

Čtyřdenní plavba po Staré řece je vhodnější spíše pro zdatnější vodáky. V korytě řeky mohou být napadané stromy a hlavně budete muset přeplout rybník Rožmberk (v úseku mezi Majdalenou a Lužnicí). Plavba po Nové řece je vhodná i pro rodiny s dětmi a není tak náročná. Plavbu je pak možné zakončit ve Veselí nebo až v Dráchově.

Po Nové řece

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) - Majdalena (kemp Majdalena) - 12 km
2. den: Majdalena - Starý Hamr (kemp Mláka) - 14 km
3. den: Starý Hamr - Hamr (tábořiště Hamr) - 20 km
4. den: Hamr - Dráchov (tábořiště Fousek) - 14 km

Na dolním toku:

1. den: Dráchov (tábořiště u Fouska) - Roudná (kemp Pohoda) - 13 km
2. den: Roudná - Tábor - 20 km
3. den: Tábor - Bečice (kemp Country) - 11 km
4. den Bečice - Bechyně - 16 km

Při plánování vícedenních výletů doporučujeme využít informace z jednodenních a vícedenních úseků. Neváhejte zavolat na 604 904 737, rádi vám poradíme.

Osmidenní vodácká dovolená na Lužnici

Po Nové řece:

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) - Majdalena - 12 km
2. den: Majdalena - Starý Hamr (kemp Mláka) - 14 km
3. den: Starý Hamr - Hamr (tábořiště Hamr) - 20 km
4. den: Hamr - Dráchov (tábořiště Fousek) - 14 km
5. den: Dráchov - Roudná (kemp Pohoda) - 13 km
6. den: Roudná - Tábor (U Ježka/Harrachovka) - 20km
7. den: Tábor - Bečice (kemp Country) - 11 km
8. den: Bečice - Bechyně - 16 km

Po Staré řece:

1. den: Suchdol n. Lužnicí (jez Tušť) - Majdalena - 12 km
2. den: Majdalena - Stará Hlína - 14 km
3. den: Stará Hlína - Vlkov (kemp Měruše) - 17 km
4. den: Vlkov - Dráchov (tábořiště Fousek) - 11 km
5. den: Dráchov - Roudná (kemp Pohoda) - 13 km
6. den: Roudná - Tábor (U Ježka/Harrachovka) - 20km
7. den: Tábor - Bečice (kemp Country) - 11 km
8. den: Bečice - Bechyně - 16 km

Při tomto výletě splujete v podstatě celou Lužnici. Užijete si tak krásně divokou přírodu a meandrující horní tok řeky i divočejší peřejnatou vodu v dolním úseku. Za Majdalenou můžete zvolit buď Starou řeku (kde se ale nevyhnete pádlování přes rybník Rožmberk) nebo Novou řeku.

Lodě objednávejte zde