Zajímavosti v okolí Sázavy

peřej Stvořidla

Známá peřej Stvořidla, která začíná ve Smrčné a končí v chatové oblasti Stvořidla, je lákadlem nejen pro vodáky, ale i pro turisty. Pěší procházka kolem řeky v této oblasti určitě stojí za to. Vodácky jsou Stvořidla zajímavá hlavně na jaře a po větších deštích, kdy stoupne hladina vody a v řece se pak díky velkým balvanům vytvoří krásné peřeje. Pro kanoe jsou Stvořidla sjízdná od 6 do 15 kubíků na vodočtu ve Zruči nad Sázavou.

Pod osadou Stvořidla, u Vilémovic, najdete na levém břehu řeky památník táborů Jaroslava Foglara, který připomíná dětské tábory, které se ve Sluneční zátoce konaly v období před válkou.

Ledeč nad Sázavou

V Ledči najdete několik historických památek, které stoji za návštěvu. Ledečský hrad je jedním z nejstarších šlechtických hradů v Čechách, tyčí se nad řekou Sázavou a je dominantou města. Kousek od náměstí můžete navštívit židovskou syngogu z 18. století a židovský hřbitov. Na území Ledče a jejího okolí se nachází Ledečský kras s mnoha jeskyněmi. 

zřícenina Hradu Chřenovice

Při plavbě z Ledče nad Sázavou by vás mohla zaujmout zřícenina hradu Chřenovice, kterou najdete na pravém břehu řeky v lese. Více informací najdete na stránkách hradu.

Zruč nad Sázavou

Městu Zruč dominuje zámecký areál s vodáckým muzeem, Kolovratskou věží, kostelem Povýšení sv. Kříže a v neposlední řade samotným Zámkem Zruč. V zámku se nachází několik expozicí, příběh řeky Sázavy, svět kostiček a panenek a Stezka rytíře Miloty. Doporučujeme návštěvu Vodáckého muzea, kde jsou vystaveny nejstarší ale i nové modely lodí a kajaků, model řeky s nebezpečným jezem, historické vodácké tábořiště a spoustu dalšího.

Ve vodáckém muzeu se můžete zastavit při plavbě z Horky do Omahy nebo Kácova. Do Zruče se dá také dojet na koloběžkách po cestě z kempu Horka II. Buda. Koloběžky jsou příjemným zpestřením při pobytu v kempu.

soutok Sázavy se Želivkou

Krásné místo soutoku dvou řeky, kde se mísí průzračná voda Želivky s dohněda zbarvenou vodou Sázavy. Obzvlášť hezký pohled na soutok je ze skály, která se přímo u něj nachází. K soutoku je možné dojít i pěšky cestou z nedalekých Soutic. Říčka Želivka vytéká z vodní nádrže Švihov, známé také jako vodní nádrž Želivka, která slouží jako zdroj pitné vody pro Prahu s Střední Čechy. 

Pivovar Hubertus

V Kácově splujete jez a na levém břehu uvidíte Pivovar Kácov, kde se vyrábí známé pivo Hubertus. Nejen, že se můžete občerstvit v místní pivovarské hospůdce, je také možné si domluvit prohlídku Pivovaru. 

hrad Český Šternberk

Monumentální hrad ze 13. století se dodnes tyčí s hrdostí nad řekou Sázavou. Zajímavostí hradu je to, že je dodnes ve vlastnictví stejného rodu, dnes je to již 20. generace potomků zakladatelů hradu. Prohlédnout si můžete nejen samotný hrad, ale i hladomornu nebo se projít po naučné stezce Rytíře Jana Kryštofa Šice. Více informací o prohlídkách hradu a okolí najdete na stránkách hradu

Okolí hradu je jako stvořené pro procházku nebo projížďku na koloběžkách, které vám rádi zapůjčíme v naší loděnici u mostu. K Hradu sice musíte s koloběžkou do kopce, ale o to je pak lepší svezení dolu.

Posázavské tunely

Podél celé Sázavy jezdí vlak, tzv. Posázavský Pacifik, ze kterého je krásný výhled na řeku. Na jeho trase je několik tunelů, které občas lákají dobrodružnější povahy. Tunely jsou např. Podhradský, Vlastějovický, Kácovský, dva Ratajské tunely, dva Ledečské tunely a tunel v Samopších. Některé z nich dříve sloužily jako zkratka pro pěší. Nedoporučujeme tunely procházet, vlaky nejezdí tak často, ale průchod tunelů může být nebezpečný.

město Sázava

Sázava je známá hlavně díky sklářskému průmyslu, dnešnímu Centru sklářského umění a v neposlední řadě díky Sázavskému klášteru s okolními zahradami. Klášter uvidíte i z vody na pravém břehu, nelze přehlédnout.

zřícenina hradu Hláska

Hlásku najdete ve Zlenicích na pravém břehu řeky. Abyste se tam dostali z druhého břehu od Zlenic, můžete využít přívoz, který tu v letní sezóně funguje. Ve Zlenicích je pěkné koupání a plovárna Senohraby.

zřícenina hradu Zbořený Kostelec

Na pravém břehu řeky před vesnicí Zbořený Kostelec najdete stejnojmennou zříceninu. Od řeky se musíte vydat do kopce, ale výhled na řeku pak stojí za to.