O řece Sázavě

Sázava obecně

Sázava je součástí povodí Vltavy, do které se v Davli vlévá. Za pramen řeky se považuje rybník Velké Dářko nedaleko Žďáru nad Sázavou a celková délka řeky je 218 km a z toho 208 je sjízdných. Sázava odvodňuje část Českomoravské vrchoviny a Středočeské pahorkatiny, protéká několika většími městy – Žďár n. Sázavou, Havlíčkův Brod, Světlá n. Sázavou, Ledeč n. Sázavou, Zruč n. Sázavou, městem Sázava, Čerčany, Týnec n. Sázavou. Plocha povodí je přes 4 300 km² a průměrný průtok je asi 25 m³/s.

Obtížnost řeky Sázavy se uvádí od ZWB až po WW II+. Záleží však na aktuální situaci a stavu vody. V úsecích od Horky n. Sázavou (kemp Horka II. Buda) bylo v posledních několika letech naměřeno 28 a více sjízdných dní v každém z letních měsíců, takže se dá říct, že Sázava je sjízdná bez větších problémů celé léto. Sjízdné dny u řek a spoustu dalších informací najdete na stránkách Raftu. Snad jen s výjimkou opravdu suchých sezón, kdy se řeka "zmenší" jen na svůj střední tok kolem Kácova a Českého Šternberka.

Sázava vodácky

Vodáci, kteří by chtěli splout Sázavu od počátku až k soutoku si musí vyčlenit v kalendáři alespoň 10 volných dní. Splavná Sázava má totiž asi 208 km. Za dobrého vodního stavu bývá sjízdná od Žďáru n. Sázavou, nejčastěji se splouvá úsek mezi Ledčí n. Sázavou (ř. km 128,7) a Pikovicemi pod Medníkem (ř. km 3,1). 

Nad Ledčí je ještě jeden vodáky oblíbený a známý úsek – Stvořidla. Od Smrčné jsou na délce 4 km v korytě velké balvany a za vyšší vody se mezi nimi dá proplout – tvoří krásné peřeje, známé právě jako peřej Stvořidla. Dalším peřejnatým úsekem je úsek poslední, z Týnce n. Sázavou do Pikovic pod Mednikem. Zde vznikly jedny z prvních trampských osad v Česku a vodáci i trampové to tu mají obzvláště v oblibě. Jinak je Sázava po většinu svého toku klidnou řekou, zaklesnutou v lesnatém údolí a přehrazenou velkým počtem jezů. Velká část jezů je sjízdná, což vodáka určitě potěší, protože si zaprvé užije sjezd a za druhé nemusí přetahovat loď po břehu.

Okolí řeky je lemováno lesy, loukami, skalami, malými chatovými osadami, kempy, hospůdkami, malými vesnicemi i většími městy. Pro milce kultury nabízí hrady či zámky v Ledči, Zruči n. Sázavou a Českém Šternberku, zříceniny hradů Chřenovice a Zbořený Kostelec, muzeum vodáctví ve Zruči n. Sázavou, klášter a sklářskou huť v Sázavě a další zajímavosti.