Doporučené denní etapy po řece Sázavě

Chcete splout Sázavu a nevíte, odkud kam? Tady naleznete trasy doporučených a osvědčených vodáckých výletů. Trasy jsou plánované přes loděnice Samba, ve kterých můžete využít převozu bagáže a jet tak na lehko.

Vodácké výlety jsou naplánované tak, aby se daly zvládnout pohodovým tempem a v klidu. Na plastových kanoích doporučujeme naplánovat denně maximálně 20 km, na nafukovacích plavidlech (raft, baraka) doporučujeme maximálně 15 km za den. Začátečníci, absolutní pohodáři, či méně zdatní vodáci by měli zvolit trasy kratší a raději si plavbu užít, než se mořit zbytečně dlouhým pádlováním. Sázava je obvykle pomalejší řeka, po které poplujete na kanoích cca 4-5 km za hodinu, na raftech to pak jsou 3 km za hodinu. 

Při plánování plavby také doporučujeme zjistit si dopravní spojení na místo začátku a z místa ukončení plavby či možnosti parkování auta. Některé loděnice jsou v blízkosti zastávky hromadné dopravy, některé jsou dál. Tyto informace jsou u jednotlivých loděnic Samba na Sázavě. Pokud nevyužíváte službu převozu bagáže, můžete využít k přespání více kempů. Před vyplutím doporučujeme sledovat stav vody na Sázavě.

TIP: Po kliknutí na konkrétní trasu se dostanete na Vodáckou navigaci, kde můžete trasu podrobněji prozkoumat nebo si třeba vytisknout kilometráž.

Jednodenní plavba po Sázavě

Naše loděnice najdete po jednodenních úsecích po celé Sázavě. Ke svému vodáckému výletu si tedy můžete vybrat kterýkoliv z úseků. Výlety je dobré plánovat tak, aby začínaly a končily v některé z loděnic, kde neplatíte za dopravu lodí a v sezóně fungují denně. My doporučujeme především následující vodácké trasy.

Pro začátečníky a rodiny s dětmi

  • Zruč nad Sázavou (u trafačky) - Zliv (tábořiště Omaha) (11 km). Pohodová trasa, na které na vás čekají 2 sjízdné jezy. Zhruba v polovině trasy narazíte na soutok Sázavy a Želivky, který je krásným místem ke koupání. Ze Želivky přitéká do Sázavy krásně čistá voda. Na soutok se můžete jít podívat i z vyhlídky. Plavbu zakončíte v příjemném kempu Omaha, kde se můžete občerstvit po plavbě, vykoupat se nebo přespat do dalšího dne. Vlaková zastávka na Zlivi se jmenuje Střechov n. Sázavou.
  • Kácov (u pivovaru) – Český Šternberk (loděnice u mostu) (13 km). Nenáročná trasa, na které zdoláte 3 jezy a jeden nízký stupeň. Na cestě je několik možností občerstvení a odpočinku. Při plavbě se můžete kochat okolní přírodou a možná se vám poštěstí vidět i bobry či alespoň jejich díla. Při závěrečných kilometrech se před vámi objeví dominanta okolí, kterou je hrad Český Šternberk. Úsek má dostatek vody po celý rok a nemusíte se tak bát, že byste museli za suššího období lodě táhnout. 
  • Český Šternberk (loděnice u mostu) – Ledečko (kemp Ledečko) (9 km). Kratší trasa, kterou mohou zvolit ti, kteří si chtějí ještě před plavbou prohlédnout hrad Český Šternberk. Cestou na vás čekají 4 jezy, které bývají obvykle sjízdné. Na tuto plavbu doporučujeme svačinu nebo vlastní občerstvení, protože hospoda na vás čeká až v Ledečku. 
  • Ledečko (kemp Ledečko) – Sázava (kemp Pod vrbou) (12 km). Pohodová plavba po klidné Sázavě, kde na vás čekají 3 obvykle sjízdné jezy a několik možností občerstvení. 
  • Sázava (kemp Pod vrbou) – Chocerady (kemp Ostende) (11 km). Hned po nasednutí na lodě na vás čeká jez Černé Budy, který je za normálního stavu vody sjízdný propustí vlevo. Nebezpečným se stává za vyššího stavu vody, kdy se pod korunou jezu tvoří vodní válec. Při vysoké vodě doporučujeme jez přenést po břehu. Poté se můžete těšit na krásných 11 km s jedním sjízdným jezem a několika možnostmi občerstvení. 

Celodenní pohodové úseky

  • Zliv (tábořiště Omaha) – Český Šternberk (základna, u mostu) (17 km). Lodě si převezmete v naší loděnici v krásném kempu Omaha (hned u vlakové zastávky Střechov n. Sázavou), po 4 kilometrech si můžete dát oběd v pivovarské hospodě v Kácov. Pak na vás čeká dalších 13 km se 4 jezy do Českého Šternberka. Na trase je několik možností občerstvení a odpočinku.
  • Sázava (kemp Pod vrbou) – Zlenice (kemp U Kormorána) (17 km). Celodenní výlet během kterého zdoláte 6 jezů a potkáte několik občerstvení a kempů. Sázava tu příjemně teče a na vás čeká příjemné svezení. Kdo by po pádlování ještě neměl dost, můžete ještě ve Zlenicích využít místní přívoz a vyrazit na zříceninu Hláska, ze které jsou parádní výhledy. 
  • Český Šternberk (základna, u mostu) – Sázava (kemp Pod vrbou) (21 km). Delší trasa vhodná pro zkušenější a sportovně založené vodáky, kteří se nezaleknou pádlování a zdolání 7 jezů. Trasu doporučujeme jet spíše na plastových kanoích, pro nafukovací lodě je příliš dlouhá.

Pro pokročilé vodáky

  • Týnec nad Sázavou – Pikovice (16 km). Notoricky známá sázavská klasika, kterou by chtěl jet každý. Trasu ale doporučujeme pouze zkušenějším vodákům. Mezi Týncem a Pikovicemi se údolí Sázavy zúží a řeka mezi skalami vytváří pěkné peřejky. Do toho na vás čeká 7 sjízdných jezů, takže máte o zábavu postaráno. Náročnost peřejí a jezů hodně závisí na stavu vody, který můžete sledovat na vodočtu v Nespekách.

Objednat lodě na Sázavu

Dvoudenní vodácké výlety na Sázavě

Ledeč n. Sázavou – Zliv

1. den: Ledeč n. Sázavou (loděnice, mezi ledečskými jezy) – Horka n. Sázavou (kemp Horka) (20 km)
2. den: Horka n. Sázavou (kemp Horka) – Zliv (tábořiště Omaha) (16 km)

Tento výlet vás zavede na vrchní úsek řeky. Sázava zde není ještě tak veliká, jako na spodním úseku. Cestou uvidíte volavky, nutrie a krásnou přírodu. První den upádlujete 20 km a překonáte 2 sjízdné jezy. K přenocování využijte kemp Horka II. Buda. Druhý den budete pokračovat v plavbě přes Zruč nad Sázavou, kde doporučujeme zastávku a prohlídku vodáckého muzea. Můžete tam vidět různé typy starých i novějších lodí, model řeky s nebezpečným jezem a další. Za Zručí se do Sázavy vlévá průzračná Želivka. Plavbu ukončíte v krásném kempu Omaha, kde máme loděnici a neplatíte tak nic za dopravu lodí. Na tomto úseku je v průběhu dne méně možností občerstvení.

Horka n. Sázavou – Český Šternberk

1. den: Horka n. Sázavou (kemp Horka) – Zliv (tábořiště Omaha) (16 km)
2. den: Zliv (tábořiště Omaha) – Český Šternberk (základna, u mostu) (17 km)

Plavbu zahájíte v kempu Horka II. Buda, který leží hned vedle vlakové zastávky Horka nad Sázavou. První den doplujete do malebného tábořiště Omaha. Druhý den vaše plavba vede přes Kácov, kde doporučujeme obědovou prohlídku místní pivovarské hospůdky. Pak na vás čeká 13 km plavby a 4 jezy. Pokud dorazíte do cíle včas, můžete ještě vyrazit na prohlídku hradu Český Šternberk

Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky či rodiny s dětmi. V místě vyplutí i ukončení jsou loděnice Samba, neplatíte tak nic za dopravu lodí.

Zlenice – Pikovice pod Medníkem

1. den: Zlenice (kemp U Kormorána) – Týnec n. Sázavu (kemp Týnec) 18 km
2. den: Týnec n. Sázavou (kemp Týnec) – Pikovice (tábořiště Pikovice) (16 km)

Plavbu zahájíte v kempu U Kormorána ve Zlenicích a čeká na vás 18 km pomalejší Sázavy, kdy zdoláte 5 jezů (3 sjízdné). Doplujete do Týnce nad Sázavou, kde se můžete ubytovat ve veřejném kempu Metaz. Druhý den na vás čeká svižnější část výletu s mnoha sjízdnými jezy, několika peřejkami a skalnatým údolím. Plavbu ukončíte v kempu v Pikovicích, který leží přes most od vlakové zastávky Petrov u Prahy. 

Tato trasa je vhodná spíše pro zkušenější vodáky. První den je potřeba nebát se pádlování, jelikož Sázava tu moc neteče. To si ovšem ale vynahradíte druhý den, kdy je  potřeba zase umět loď ovládat, zastavit v proudu a rozeznat případnou překážku v řece. V místě začátku i ukončení plavby jsou loděnice Samba a vy tak neplatíte nic za dopravu lodí.

TIP: Mezi našimi loděnicemi můžete jet na lehko a nechat si od nás převážet svou bagáž.

Pohodové dvoudenní výlety pro začátečníky

Zruč nad Sázavou - Český Šternberk

1. den: Zruč nad Sázavou (u trafačky, vedle kempu) – Kácov (kemp U Kouzelníka) (15 km)
2. den: Kácov – Český Šternberk (loděnice) (13 km)

Lodě si půjčíte v loděnici ve Zruči nad Sázavou, která se nachází vedle kempu Rákosí a splujete nenáročných 15 km Sázavy se 3 jezy. Přespat můžete v kempu U Kouzelníka, hned naproti kácovskému pivovaru a druhý den budete pokračovat 13 km do Českého Šternberka, kde odevzdáte lodě v naší loděnici hned za mostem. Pokud budete mít ještě trochu času, doporučujeme se jít podívat na krásný hrad Český Šternberk.

Sázava – Zlenice

1. den: Sázava (kemp Pod vrbou) – Chocerady (kemp Ostende) (11 km)
2. den: Chocerady (kemp Ostende) – Zlenice (kemp U Kormorána) (6 km)

Pohodový kratší výlet vhodný pro rodiny s dětmi nebo méně zkušené vodáky či začátečníky. Denní úseky jsou krátké, takže se moc nenapádlujete a můžete se spíše kochat okolní přírodou. Po cestě doporučujeme zastávku na oběd v restauraci Na Marjánce. Přespat můžete v Choceradech v kempu Ostende a plavbu zakončíte druhý den v kempu u hotelu Kormorán. Vlaková zastávka je ve všech místech nedaleko kempu. V našich loděnicích neplatíte nic za dopravu lodí.

Český Šternberk – Sázava

1. den: Český Šternberk (základna, u mostu) – Ledečko (kemp Ledečko) (9 km)
2. den: Ledečko (kemp Ledečko) – Sázava (kemp Pod vrbou) (12 km)

V Českém Šternberku můžete jít ještě před plavbou na prohlídku středověkého hradu a teprve pak nasednout do lodí. Oba dva dny na vás nečeká mnoho kilometrů, takže se můžete v klidu kochat okolní přírodou.

Objednat lodě na Sázavu

Třídenní vodácké výlety na Sázavě

Ledeč n. Sázavou – Český Šternberk

1. den: Ledeč n. Sázavou – Horka (kemp Horka II.) (20 km)
2. den: Horka (kemp Horka II.) – Zliv (tábořiště Omaha) (16 km)
3. den: Zliv (tábořiště Omaha) – Český Šternberk (základna, u mostu) (17 km)

Tento výlet vás zavede do krásné krajiny vrchního Posázaví, nepotkáte zde tolik vodáků jako níže po proudu, zato uvidíte volavky a nutrie, soutok Sázavy se Želivkou, vodácké muzeum ve Zruči n. Sázavou a další. V Kácově se můžete vypravit na prohlídku místní pivovarské hospůdky a na košt kácovského piva. Po doplutí do Českého Šternberku můžete vyrazit na hrad.

Třídenní trasa vhodná spíše pro plastové kanoe. Pokud byste chtěli jet na raftu, je potřeba na vodu vyrazit nejpozději do 10 hodin a počítat s pomalejším tempem. 

Pohodovější varianta s kratšími úseky je:

1. den: Ledeč n. Sázavou – Chřenovice (kemp Staré časy) (11 km)
2. den: Chřenovice (kemp Staré časy) – Zruč n. Sázavou (kemp Rákosí) (14 km)
3. den: Zruč n. Sázavou (kemp Rákosí) – Zliv (tábořiště Omaha) (12 km).

Sázava – Pikovice pod Medníkem

1. den: Sázava (kemp Pod vrbou) – Zlenice (kemp U Kormorána) (17 km)
2. den: Zlenice (kemp U Kormorána) – Týnec n. Sázavou (kemp Metaz) (18 km)
3. den: Týnec n. Sázavou (kemp Metaz) – Pikovice pod Medníkem (tábořiště) (16 km)

Plavbu zahájíte v sázavském kempu Pod vrbou. Cestou je příjemná zastávka v restauraci Na Marjánce. První den doplujete do Zlenic do kempu u hotelu Kormorán. Druhý den dopádlujete po velmi klidné hladině do Týnce nad Sázavou, kde se můžete ubytovat v kempu Metaz. Třetí den na vás čeká nejsvižnější část výletu s mnoha sjízdnými jezy a skalnatějším údolím. Plavbu ukončíte v kempu v Pikovicích pod Medníkem, který leží přes most od vlakové zastávky Petrov u Prahy.

Při obvyklém vodním stavu je možné tento úsek splouvat jak na plastových kanoích, tak na nafukovacích raftech. Ovšem poslední úsek z Týnce do Pikovic je hodně závislý na stavu vody. Úseky jsou celodenní, proto vyplujte na vodu včas.

Zliv – Ledečko

1. den: Zliv (tábořiště Omaha) – YMCA (Masarykův tábor YMCA) (11 km)
2. den: YMCA (Masarykův tábor) – Český Šternberk (kemp U Karla) (7 km)
3. den: Český Šternberk (kemp U Karla) – Ledečko (tábořiště Ledečko) (9 km)

Třídenní trasa vhodná pro rodiny s dětmi nebo skupinky, které se chtějí spíše kochat okolní přírodou. Denní úseky jsou krátké, proto vám zbyde čas i na jiné radovánky. Kemp YMCA je klidné místo uprostřed lesa, děti si zde vyhrají na hřišti a při dalších aktivitách. V Českém Šternberku doporučujeme navštívit hrad, který se tyčí nad Sázavou. Po cestě je několik možností občerstvení a odpočinku. 

Ledečko – Zlenice

1. den: Ledečko (tábořiště Ledečko) – Sázava (kemp Pod vrbou) (12 km)
2. den: Sázava (kemp Pod vrbou) – Chocerady (kemp Ostende) (11 km)
3. den: Chocerady (kemp Ostende) – Zlenice (kemp U Kormorána) (7 km)

TIP: Mezi našimi loděnicemi můžete jet na lehko a nechat si od nás převážet svou bagáž.

Objednat lodě na Sázavu

Čtyřdenní plavba po Sázavě

Ledeč n. Sázavou – Ledečko

1. den: Ledeč n. Sázavou (loděnice, mezi jezy) – Horka (kemp Horka II. Buda) (20 km)
2. den: Horka (kemp Horka II.) – Zliv (tábořiště Omaha) (16 km)
3. den: Zliv (tábořiště Omaha) – Český Šternberk (kemp U Karla) (17 km)
4. den: Český Šternberk (kemp U Karla) – Ledečko (tábořiště Ledečko) (9 km)

Začnete v Ledči, kde řeka ještě není tak velká, jako na spodním úseku. Cestou můžete potkat volavky, ledňáčky i nutrie. První přespání doporučujeme v kempu Horka II. Druhý den máte možnost zastávky ve vodáckém muzeu ve Zruči n. Sázavou. Poté si vychutnejte průzračnou vodu Želivky, která se za Zručí vlévá dá Sázavy. Ve třetím dni se zastavte na oběd v hospůdce pivovaru Hubertus v Kácově, nebo v jednom z vícero občerstvení po cestě. Hrad Český Šternberk si vychutnáte z vody, doporučujeme ale i prohlídku. Poslední den poplujete nejméně kilometrů a lodě nám odevzdáte v kempu Ledečko, kde máme loděnici.

Úsek je vhodný i pro méně pokročilé vodáky, první den je nejdelší a je dobré vyplout do 10 hodin. Trasa vede přes naše Samba loděnice a vy tak máte možnost využít převozu bagáže a jet na lehko. 

TIP: V Ledči nad Sázavou není kemp. Doporučujeme tedy první noc přespat v kempu Horka a do Ledče vyjet ráno vlakem. Nebudete tak muset plout s vašimi věcmi nebo si je nechat převážet.

Český Šternberk – Pikovice pod Medníkem

1. den: Český Šternberk (základna, u mostu) – Sázava (kemp Pod vrbou) (21 km)
2. den: Sázava (kemp Pod vrbou) – Zlenice (kemp U Kormorána) (17 km)
3. den: Zlenice (kemp U Kormorána) – Týnec n. Sázavou (tábořiště Metaz) (18 km)
4. den: Týnec n. Sázavou (Metaz) – Pikovice pod Medníkem (tábořiště) (16 km)

Na plavbu se vydáte z naší vodácké základny přímo pod hradem v Českém Šternberku. Řeka nejdříve příjemně teče, i když ji zpomalují četné (většinou sjízdné) jezy. Předposlední den se hladina uklidní, aby vás za vytrvalé pádlování odměnila poslední den peřejemi mezi Týncem a Pikovicemi.

V místě začátku a ukončení plavby jsou naše Samba loděnice a vy tedy neplatíte nic za dopravu lodí. Využijte také převozu zavazadel a jeďte na lehko.

Pětidenní výlet na Sázavě

Obě trasy začínají v našich loděnicích, neplatíte tedy nic za dopravu lodí a máte možnost nechat si od nás převážet bagáž.

Ledeč n. Sázavou – Sázava

1. den: Ledeč n. Sázavou (loděnice, mezi jezy) – Horka (kemp Horka II.) (20 km)
2. den: Horka (kemp Horka II.) – Zliv (tábořiště Omaha) (16 km)
3. den: Zliv (tábořiště Omaha) – YMCA (Masarykův tábor YMCA) (11 km)
4. den: YMCA (Masarykův tábor) – Ledečko (tábořiště Ledečko) (15 km)
5. den: Ledečko (tábořiště) – Sázava (kemp Pod vrbou) (12 km)

Zliv – Zlenice

1. den: Zliv (kemp Omaha) – YMCA (Masarykův tábor) (11 km)
2. den: YMCA (Masarykův tábor) – Ledečko (tábořiště Ledečko) (15 km)
3. den: Ledečko (tábořiště) – Sázava (kemp Pod vrbou) (12 km)
4. den: Sázava (kemp Pod vrbou) – Chocerady (kemp Ostende) (11 km)
5. den: Chocerady (kemp Ostende) – Zlenice (kemp U Kormorána) (7 km)

Vodákům dobrodruhům, kteří by chtěli splout celou Sázavu od Ledče až do Pikovic, doporučujeme místa přespání naplánovat jen přibližně, najít si dopředu možnosti a podle momentální situace přizpůsobit plavbu. Variant je opravdu hodně a pokud pojedete s bagáží v lodi, jste naprosto nezávislí.