vlašimská blanice

Hodně vodáků jezdí "jen" na Sázavu. Máme tu ale ještě jednu pěknou říčku, která se do Sázavy vlévá kousek nad Českým Šternberkem. Jde o Vlašimskou Blanici.

Vlašimská Blanice pramení u Mladé Vožice a sjíždět se dá buď z Louňovic pod Blaníkem (pokud je více vody) nebo z Vlašimi (za střední vody). Za nízkého stavu vody není Blanice sjízdná. Je to říčka, která potěší hlavně dobrodružství a romantiku hledající vodáky. Má úzké, meandrující koryto, přes které občas leží padlé stromy a na pár místech musíte podjíždět nízké lávky. Na toku se nachází i poměrně dost jezů. Některé z nich jsou polorozpadlé, jiné jsou opravené a najdete u nich fungující malé vodní elektrárny. Na březích řeky najdete i krásná místa pro přespání na divoko. Obtížnost je hodnocena jako WW I – ZW. Nedoporučujeme sjíždět ji na nafukovacích plavidlech. V řečišti je mnoho padlých stromů, občas i nějaká ta lávka, ze které může koukat hřebík.

Řeka je vhodná pro plastové kanoe Samba, nebo kajaky a to pouze pro vodáky znalé. Blanice je sjízdná hlavně na jaře, nebo po větších deštích.

Sjízdnost Vlašimské Blanice

  • úsek Vlašim – Český Šternberk: pokud je na vodočtu zde průtok alespoň 2 kubické metry za sekundu
  • úsek Louňovice pod Blaníkem – Vlašim: pokud je na vodočtu zde průtok alespoň 2 kubické metry za sekundu

Výlety po Vlašimské Blanici

  • Vlašim – Český Šternberk: úsek dlouhý celkem 17 km po Vlašimské Blanici a ještě 2,5 km od soutoku se Sázavou do Českého Šternberka
  • Louňovice pod Blaníkem – Český Šternberk: úsek dlouhý cca 32,5 km po Vlašimské Blanici a 2,5 km po Sázavě do Šternberka

Ceník zapůjčení lodí najdete v našem ceníku. Cena dopravy lodí do Vlašimi je 500 Kč.

Kilometráž Vlašimské Blanice ke stažení.