Aktuálně v Sambě

Ahoj vodáci,

lodě zůstanou ještě nějaký čas zazimované, ale vy už můžete plánovat letní dovolenou a využít 10% slevu first moment. Vztahuje se na objednávky vytvořené a zaplacené do konce března.

V dubnu se s námi vydejte na některou z jarních akcí!

Vaši Sambáci

Více aktualit
Sjízdnost Sázavy

 

Sázava

Doporučené denní etapy po řece Sázavě

Chcete splout Sázavu a nevíte přesně odkud kam? Zde naleznete trasy doporučených a osvědčených vodáckých výletů po Sázavě. Výlety jsou naplánované tak, aby začínaly a končily v našich loděnicích, abyste nemuseli platit za dopravu lodí. Zpátky na začátek plavby se vrátíte vláčkem - Posázavským Pacifikem - který jezdí přímo podél řeky Sázavy.

Kempy vybíráme podle toho, jak jsou pěkné, podle kvality nabízených služeb a také myslíme na to, aby denní úseky plavby nebyly příliš dlouhé. Ideální vzdáleností na Sázavě je něco kolem 16 km/den.

POZOR při hledání vlakového spojení - vlaková zastávka v Pikovicích se jmenuje "Petrov u Prahy".

1 denní vodácké výlety na Sázavě  
2 denní vodácké výlety na Sázavě  
3 denní vodácké výlety na Sázavě  
4 denní vodácký výlet na Sázavě  
5 denní vodácký výlet na Sázavě  
6 denní vodácký výlet na Sázavě  
7 denní vodácký výlet na Sázavě  
8 denní vodácký vandr po Sázavě  
9 denní pohodový vodácký vandr po Sázavě  

Jednodenní vodácké výlety na SÁZAVĚ

Naše loděnice najdete po jednodenních úsecích po celé řece Sázavě. Ke svému jednodennímu vodáckému výletu si tedy můžete vybrat kterýkoliv z úseků. Jen je dobré je naplánovat tak, abyste začínali a končili v naší loděnici. My doporučujeme zvláště tyto vodácké trasy:

Pro začátečníky a rodiny s dětmi:

  • Kácov - Český Šternberk (13 km) - Nenáročná trasa, na které cestou zdoláte 3 jezy a jeden nízký stupeň. Úsek má dostatek vody po celou sezónu a proto je sjízdný v jakémkoli období. Na cestě je několik možností občerstvení a odpočinku.
  • Český Šternberk - Ledečko (9 km) - Moc pěkná trasa, loděnice se nachází pod hradem v Českém Šternberku, můžete začít prohlídkou hradu a lodě si půjčit až potom. Cestou jsou 4 sjízdné jezy, kolem řeky lesy a skály, prostě romantika.
  • Ledečko - Sázava (12 km) - Doporučujeme jako pěkný pohodový výlet. Lodě si vyzvednete na naší základně v Ledečku a poplujete přes 3 sjízdné jezy do kempu Pod Vrbou v Sázavě.
  • Sázava - Chocerady (11 km) - Po tom, co v Sázavě přenesete nesjízdný jez, čeká na vás klidných 11 km s jedním sjízdným jezem a několika místy s občerstvením.

Tyto výlety procházejí jednou z nejmalebnějších částí Posázaví. Řeka zde mírně teče a úseky jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Plavbu můžete spojit s návštěvou středověkého hradu v Českém Šternberku nebo klášteru v Sázavě.

Celodenní pohodové úseky:

  • Omaha nad Kácovem - Český Šternberk (17km) - Začnete v malebném tábořišti Omaha (hned u zastávky vlaku Střechov), oběd ve vynikající pivovarské hospodě v Kácově, a pak ještě klidných 13 km do Českého Šternberka, cestou jsou celkem 4 jezy.
  • Sázava - Zlenice (hotel Kormorán) (17 km) - Cestou je celkem 5 jezů. Doporučujeme poobědvat ve výborné restauraci Na Marjánce (je tam i obchůdek) a nebo o kousek dál v klubu Lávka.
  • Český Šternberk – Sázava (21 km) - trasa pro sportovně založené vodáky. Po cestě je 7 sjízdných jezů, plavba trvá 6-7 hodin. Nedoporučujeme na raftech, na rafty je tato trasa moc dlouhá.

Pro pokročilé vodáky:

  • Týnec nad Sázavou - Pikovice (16 km) - Nejoblíbenější úsek českých vodáků. Ideální čas pro splutí tohoto úseku je duben až červen, je totiž hodně závislý na stavu vody.

Mezi Týncem a Pikovicemi se údolí Sázavy zúží a řeka mezi skalami vytváří pěkné peřejky. Do toho vás čeká několik sjízdných jezů, takže o zábavu máte postaráno. V dubnu je tento úsek vhodný pro adrenalinové výlety na raftech, nebo nafukovacích lodích. Pokud je zima, doporučujeme si od nás zapůjčit neopren a vodáckou bundu.

Lodě objednávejte zde

Dvoudenní vodácké výlety na SÁZAVĚ

Ledeč - Omaha nad Kácovem

1. den: Ledeč nad Sázavou – Horka nad Sázavou (20 km)
2. den: Horka nad Sázavou – Tábořiště Omaha nad Kácovem (16 km)

Tento výlet vás zavede na vrchní úsek řeky. Sázava zde ještě není tak veliká, jako na spodním úseku. Cestou uvidíte volavky, nutrie a také je zde méně vodáků, než na spodním úseku Sázavy. Příjemné nocování je v kempu Horka II. Pod Zručí zleva přitéká průzračná Želivka. Plavbu ukončíte v malebném tábořišti Omaha odkud můžete pokračovat vlakem (zastávka Střechov).

Pro zpestření výletu se můžete zastavit ve Zruči nad Sázavou ve Vodáckém muzeu, kde najdete různé typy starých či nových lodí, model řeky s nebezpečným jezem a spoustu dalšího. Více informací TADY.

TIP: Abyste nemuseli vézt vaši bagáž v lodi, ubytujte se už v pátek v kempu Horka II. V sobotu ráno vyjedete vláčkem proti proudu do Ledče, kde si půjčíte lodě a sjedete zpátky k již postaveným stanům. V neděli dojedete na Omahu a zase se vláčkem vrátíte ke svým věcem do kempu.

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

Horka - Český Šternberk

1. den: Horka – Omaha nad Kácovem (16 km)
2. den: Omaha nad Kácovem – Český Šternberk (17 km)

Plavbu zahájíte v kempu Horka II, který leží hned u vlakové zastávky Horka nad Sázavou. První den doplujete do malebného tábořiště Omaha. Druhý den Vaše plavba vede přes Kácov, kde doporučujeme obědovou prohlídku místní pivovarské hospůdky a na košt kácovského piva a pak Vás čeká necelých 13 kilometrů plavby a čtyři jezy, v cíli pak možnost prohlídky hradu v Českém Šternberku.

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

Zlenice (hotel Kormorán) - Pikovice pod Medníkem

1. den: Zlenice (hotel Kormorán) - Týnec nad Sázavou (18 km)
2. den: Týnec nad Sázavou - Pikovice (16 km)

Plavbu zahájíte v kempu hotelu Kormorán ve Zlenicích. První den doplujete do Týnce nad Sázavou, kde se můžete ubytovat ve veřejném kempu Metaz. Druhý den na vás čeká "tekutější" část výletu s mnoha sjízdnými jezy a skalnatým údolím. Plavbu ukončíte v kempu v Pikovicích, který leží přes most od vlakové zastávky Petrov u Prahy.

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Úsek z Týnce do Pikovic je vhodný pro vodáky, kteří již v kánoi někdy seděli.

POHODOVÝ VÝLET : Sázava (kemp Pod Vrbou) - Zlenice (hotel Kormorán)

1. den: Sázava (kemp Pod Vrbou) - Chocerady (Ostende) (11 km)
2. den: Chocerady (Ostende) - Zlenice (6 km)

Výlet je vhodný i pro vodáky začátečníky, nebo rodiny s malými dětmi. Denní úseky jsou krátké, takže se moc nenapádlujete. Cestou ze Sázavy určitě můžeme doporučit návštěvu restaurace "Na Marjánce", kde výborně vaří. Přespat můžete v Choceradech v Ostende a plavbu zakončíte druhý den v kempu hotelu Kormorán kousek od vlakové zastávky Zlenice.

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Úsek je vhodný i pro úplné začátečníky.

POHODOVÝ VÝLET: Český Šternberk - Sázava (kemp Pod Vrbou)

1. den: Český Šterberk - Ledečko (9 km)
2. den: Ledečko - Sázava (kemp Pod Vrbou) (12 km)

Další alternativou pohodového výletu je začátek plavby v Českém Šternberku, kde můžete nejprve navštívit středověký hrad a teprve pak nasednout do lodí. Řeka v tomto úseku protéká tou nějkrásnější krajinou v posázaví a kratší vzdálenosti vám dovolí si přírodu dosyta vychutnat.

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí.

Lodě objednávejte zde

Třídenní vodácké výlety na SÁZAVĚ

Ledeč nad Sázavou - Český Šternberk

1. den: Ledeč nad Sázavou – Horka nad Sázavou (20 km)
2. den: Horka nad Sázavou – Omaha nad Kácovem (16 km)
3. den: Omaha nad Kácovem – Český Šternberk (17 km)

Tento výlet vás zavede do krásné krajiny vrchního Posázaví, nepotkáte zde tolik vodáků jako níže po proudu, zato uvidíte volavky a nutrie, soutok Sázavy se Želivkou a další. V Kácově se můžete vypravit na prohlídku místní pivovarské hospůdky a na košt kácovského piva. Po doplutí do Českého Šternberku můžete vyrazit na hrad.

Třídenní trasa z Ledče do Českého Šternberka je vhodnější spíše pro plastové kanoe, pokud byste ji jeli na nafukovacích raftech nebo barakách, také to lze, jen musíte počítat s tím, že jsou to celodenní trasy a je potřeba na vodu vyrazit do 10 hodin.

Pro zpestření výletu se můžete zastavit ve Zruči nad Sázavou ve Vodáckém muzeu, kde najdete různé typy starých či nových lodí, model řeky s nebezpečným jezem a spoustu dalšího. Více informací TADY.

Sázava - Pikovice pod Medníkem

1. den: Sázava – Zlenice (kemp Kormorán) (17 km)
2. den: Zlenice (kemp Kormorán) - Týnec nad Sázavou (18 km)
3. den: Týnec na Sázavou – Pikovice (16 km)

Plavbu zahájíte v kempu Sázava "Pod Vrbou". První den doplujete do Zlenic do kempu u hotelu Kormorán. Druhý den dopádlujete po velmi klidné hladině do Týnce nad Sázavou, kde se můžete ubytovat ve veřejném kempu Metaz. Třetí den na vás čeká "tekutější" část výletu s mnoha sjízdnými jezy a skalnatějším údolím. Plavbu ukončíte v kempu v Pikovicích pod Medníkem, který leží přes most od vlakové zastávky Petrov u Prahy.

Při obvyklém stavu vody je tento úsek možné jet jak na plastových kanoích, tak na nafukovacích raftech. Úseky jsou celodenní a je třeba na vodu vyplout včas.

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro šikovné vodácké začátečníky.

TIP: Nechcete jet s těžkou lodí? Využijte naší služby "Převoz bagáže". Více zde.

Čtyřdenní výlet na SÁZAVĚ

Ledeč - Ledečko

1. den: Ledeč nad Sázavou – Horka (20 km)
2. den: Horka – Omaha nad Kácovem (16 km)
3. den: Omaha nad Kácovem – Ymca (10,5 km)
4. den: Ymca – Ledečko (15 km)

Začnete v Ledči, kde ještě není řeka tak velká, jako na spodním úseku. Cestou můžete potkat volavky, ledňáčky i nutrie. První nocleh doporučujeme v kempu Horka II. Pod Horkou zleva přitéká průzračná Želivka. Přespat můžete v malebném tábořišti Omaha kousek nad Kácovem. V Kácově můžete navštívit kácovský pivovar Hubertus a jeho parádní hospůdku (vychází to akorát na oběd). Dál po řece se můžete zastavit na hradě Český Šternberk, ideálně poslední den plavby kdy do Ledečka zbývá už jen 9 km.

Pro zpestření výletu se můžete zastavit ve Zruči nad Sázavou ve Vodáckém muzeu, kde najdete různé typy starých či nových lodí, model řeky s nebezpečným jezem a spoustu dalšího. Více informací TADY.

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

Český Šternberk - Pikovice

1. den: Český Šternberk – Sázava (kemp Pod Vrbou) (21 km)
2. den: Sázava (kemp Pod vrbou) – Zlenice (kemp Kormorán) (17 km)
3. den: Zlenice (kemp Kormorán) -Týnec nad Sázavou (18 km)
4. den: Týnec nad Sázavou – Pikovice (16 km)

Na plavbu se vydáte z naší vodácké základny přímo pod hradem v Českém Šternberku. Řeka nejdříve příjemně teče, i když ji zpomalují četné (většinou sjízdné) jezy. Předposlední den se hladina uklidní, aby nás za vytrvalé pádlování odměnila poslední den peřejemi mezi Týncem a Pikovicemi.

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

TIP: Nechcete jet s těžkou lodí? Využijte naší služby "Převoz bagáže". Více zde.

Lodě objednávejte zde

Pětidenní výlet na SÁZAVĚ

TIP: Pokud nechcete příliš pádlovat a raději si vychutnáváte okolí řeky, nechte si na 4denní trasu za Šternberka do Pikovic 5 dní :-)

Ledeč - Sázava

1. den: Ledeč nad Sázavou – Horka (20 km)
2. den: Horka – Omaha nad Kácovem (16 km)
3. den: Omaha nad Kácovem – Ymca (10,5 km)
4. den: Ymca – Ledečko (15 km)
5. den: Ledečko – Sázava (kemp Pod Vrbou) (12 km)

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

Český Šternberk - Pikovice pod Medníkem

1. den: Český Šternberk – Ledečko (9 km)
2. den: Ledečko – Sázava (kemp Pod Vrbou) (12 km)
3. den: Sázava (kemp Pod Vrbou) – Zlenice (kemp Kormorán) (17 km)
4. den: Zlenice (kemp Kormorán) - Týnec nad Sázavou (18 km)
5. den: Týnec na Sázavou – Pikovice (16 km)

Před zahájením plavby můžete navštívit středověký hrad Český Šternberk a teprve potom si půjčit lodě. Třetí den doporučujeme přibrzdit na oběd ve výborné restauraci "Na Marjánce".

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

TIP: Nechcete jet s těžkou lodí? Využijte naší služby "Převoz bagáže". Více zde.

Šestidenní výlet na SÁZAVĚ

Ledeč nad Sázavou - Zlenice, kemp u hotelu Kormorán

1. den: Ledeč nad Sázavou – Horka (20 km)
2. den: Horka – Omaha nad Kácovem (16 km)
3. den: Omaha nad Kácovem – Ymca (10,5 km)
4. den: Ymca – Ledečko (15 km)
5. den: Ledečko – Sázava (kemp Pod Vrbou) (12 km)
6. den: Sázava (kemp Pod vrbou) - Zlenice (kemp Kormorán) (17 km)

Omaha nad Kácovem - Pikovice pod Medníkem

1. den: Omaha nad Kácovem – Ymca (10,5 km)
2. den: Ymca – Ledečko (15 km)
3. den: Ledečko – Sázava (kemp Pod Vrbou) (12 km)
4. den: Sázava (kemp Pod Vrbou) – Zlenice (kemp Kormorán) (17 km)
5. den: Zlenice (kemp Kormorán) – Týnec nad Sázavou (18 km)
6. den: Týnec na Sázavou – Pikovice (16 km)

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

TIP: Nechcete jet s těžkou lodí? Využijte naší služby "Převoz bagáže". Více zde.

Lodě objednávejte zde

Sedmidenní výlety na SÁZAVĚ

Horka - Pikovice pod Medníkem

1. den: Horka – Omaha nad Kácovem (16 km)
2. den: Omaha nad Kácovem – Ymca (10,5 km)
3. den: Ymca - Ledečko (15 km)
4. den: Ledečko – Sázava (kemp Pod Vrbou) (12 km)
5. den: Sázava (kemp Pod Vrbou) – Zlenice (kemp Kormorán) (17 km)
6. den: Zlenice (kemp Kormorán) - Týnec nad Sázavou (18 km)
7. den: Týnec nad Sázavou - Pikovice (16 km)

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

Osmidenní výlet po SÁZAVĚ

Ledeč nad Sázavou - Pikovice pod Medníkem

1. den: Ledeč nad Sázavou – Horka (20 km)
2. den: Horka – Omaha nad Kácovem (16 km)
3. den: Omaha nad Kácovem – Ymca (10,5 km)
4. den: Ymca – Ledečko (15 km)
5. den: Ledečko - Sázava (kemp Pod vrbou) (12 km)
6. den: Sázava - Zlenice (kemp Kormorán) (17 km)
7. den: Zlenice (kemp Kormorán) - Týnec nad Sázavou (18 km)
8. den: Týnec nad Sázavou - Pikovice (16 km)

Za těchto osm dní splujete úsek dlouhý 125 km.

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

Lodě objednávejte zde

Devítidenní výlet po SÁZAVĚ

Ledeč nad Sázavou - Pikovice pod Medníkem pohodovým tempem

1. den: Ledeč nad Sázavou – Horka (20 km)
2. den: Horka – Omaha nad Kácovem (16 km)
3. den: Omaha nad Kácovem – Ymca (10,5 km)
4. den: Ymca – Ledečko (15 km)
5. den: Ledečko - Sázava Kemp pod Vrbou (12 km)
6. den: Sázava (kemp Pod vrbou) – Chocerady (Ostende) (11 km)
7. den: Chocerady (Ostende) - Zlenice (kemp Kormorán) (6 km)
8. den: Zlenice (kemp Kormorán) - Týnec nad Sázavou (18 km)
9. den: Týnec nad Sázavou - Pikovice (16 km)

Za těchto devět dní splujete úsek dlouhý 125 km. Doporučuji. Sázava není nijak rychle tekoucí řekou a na dovolené by se nemělo spěchat. Takto naplánovaná Sázava je rozkouskovaná do kratších úseků (kromě prvního dne). Budete mít možnost na své dovolené později vstávat a navštívit spoustu hezkých míst, kterých je v okolí řeky Sázavy nepřeberné množství.

Ledeč nad Sázavou - Pikovice pod Medníkem pohodovým tempem

1. den: Ledeč nad Sázavou – U Vlka (7,5 km)
2. den: U Vlka – Horka (13 km)
3. den: Horka – Omaha nad Kácovem (16 km)
4. den: Omaha nad Kácovem – Ymca (10,5 km)
5. den: Ymca - Ledečko (15 km)
6. den: Ledečko – Sázava (kemp Pod Vrbou) (12 km)
7. den: Sázava (kemp Pod Vrbou) - Zlenice (kemp Kormorán) (17 km)
8. den: Zlenice (kemp Kormorán) - Týnec nad Sázavou (18 km)
9. den: Týnec nad Sázavou - Pikovice (16 km)

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou loděnice Samba, díky kterým vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky.

Ve všech místech, která doporučujeme k přenocování, najdete kempy, nebo tábořiště. Více informací o kempech na Sázavě naleznete zde.

Trasy jsou vybrány tak, abyste mohli využít dopravy lodí zdarma!

TIP: Nechcete jet s těžkou lodí? Využijte naší služby "Převoz bagáže". Více zde.