Aktuálně v Sambě

Ahoj vodáci,

děkujeme za přízeň v letošní vodácké sezóně! Zářijové počasí již půjčování moc nepřeje a my kvapem zaskladňujeme vše vybavení, aby bylo připravené na jaro. 

Otužilí mohou v případě zájmu vyrazit na vodu z Českého Šternberka do Ledečka nebo Sázavy. Ostatní řeky hlásí zazimováno.

Vaši Sambáci

Více aktualit
Sjízdnost Sázavy

 

Sázava

Čistá řeka Sázava

Ahoj vodáci,

již od roku 2010 materiálně podporujeme čištění řeky Sázavy na Vysočině v úseku Havlíčkův Brod - Chřenovice. Za pár let konání akce se podařilo řeku i její břehy vyčistit od odpadu nahromaděného za desítky let. Bohužel, každým rokem se usazuje odpad nový. Pár fotek z Čisté řeky Sázavy najdete pod tiskovou zprávou z 2012 od Martiny Hupkové - hlavní manažerky akce.

Chcete se i vy podílet na čištění Sázavy? Kontaktujte organizátory akce:

Pavlína Nermutová, koordinátorka
e-mail: nermutovap@seznam.cz
Královská stezka
tel: +420 774 709 322

Plakát Čistá řeka Sázava 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Třetí ročník akce čistá řeka Sázava na Vysočině je úspěšně za námi

Třetí ročník čištění řeky Sázavy na Vysočině, od Havlíčkova Brodu po Chřenovice, je úspěšně za námi! Do akce se letos zapojilo na 550 lidí, kteří odvedli skvělou práci. Díky nim byla vyčištěna řeka Sázava a některé její přítoky v délce asi 60 km! Vypadalo to, že nám počasí nebude přát. Ale nepršelo a proti zimě jsme bojovali pilnou prací. Nebyla ale nouze ani o zábavu a uvolnění. Sešlo se neuvěřitelné množství zapálených lidí, kteří po sobě zanechali mnoho pytlů plných odpadu typu PET lahví, obalů, sklenic, plechovek ale i pneumatik, kusů nábytku, hadic a domácích spotřebičů. Výskyt takového odpadu u řeky je pro většinu lidí naprosto nepochopitelný. Když si někdo dá tu práci a křeslo naloží do auta, proč není schopen ho rovnou odvézt do sběrného dvora? Uvědomujeme si, že odpad do přírody uložili lidé a pouze lidé ho mohou z přírody zase odstranit.

Místa, která byla loni a předloni čištěna, byla viditelně ve výrazně lepším stavu. Sbíral se v uvozovkách pouze odpad, který se nahromadil za uplynulý rok. Ale i tohoto odpadu bylo více než dost. Bohužel nás, dobrovolníky, příroda každoročně potřebuje. Letos byly do akce začleněny nové úseky v centru Havlíčkova Brodu. Jejich znečištění všem vyrazilo dech. Zlikvidováno bylo také několik černých skládek. Znečištěna byla tradičně nejvíce okolí měst a přírodní rezervace Stvořidla.

V týdnu čistili okolí řeky Sázavy žáci škol. Zapojily se světelské školy ZŠ Lánecká a ZŠ Komenského a havlíčkobrodské školy SPŠ stavební ak. St. Bechyně, ZŠ V Sadech, ZŠ a MŠ Wolkerova, ZŠ Konečná a ZŠ Štáflova. V sobotu, 14. dubna 2012 odstraňovali odpad dobrovolníci z místa, regionu i celé republiky, kteří se sešli na pěti stanovištích. Vedle jednotlivců a rodičů s dětmi, kterým není stav řeky Sázavy lhostejný, se do akce zapojili také mladí fotbalisté z FC Slovan Havlíčkův Brod, havlíčkobrodští skauti, ledečští a perknovští hasiči, světelští rybáři a členové Klubu českých turistů. Všichni odvedli velmi dobrou práci!

Čistá řeka Sázava na Vysočině je nezisková, dobrovolnická akce, která je uskutečněna výhradně za přispění sponzorů a aktivní práce organizátorů a dobrovolníků. Ročník 2012 se uskutečnil díky pomoci partnerů akce – státního podniku Povodí Vltavy, rekreačního střediska Sluneční zátoka, půjčovny lodí Samba a MAS Královská stezka. Akci podpořil také Kraj Vysočina, Město Světlá nad Sázavou, Město Ledeč nad Sázavou, Obec Vilémovice a Obec Veselý Žďár. K zabezpečení hladkého průběhu akce materiálně a finančně přispěli sponzoři: Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc. (Univerzita Karlova v Praze), Ing. Zdeněk Juračka (COOP), Chládek a Tintěra Havlíčkův Brod, a. s., Martin Sedlák (Havlíčkův Brod), Josef Nechvátal (COAL, s. r. o Ledeč nad Sázavou), rodina Hupkova (Sušice), Pavel Pros (Pross reklama, s. r. o. Havlíčkův Brod), Ladislav Stehno (COOP Havlíčkův Brod), Luboš Milichovský autodoprava (Dolní Krupá), Pekařství u Dymáků (Ledeč nad Sázavou), Jaroslav Pejchal (TOP 09 Havlíčkův Brod), Lubomír Dvořák (Dvořák pozemní stavby Havlíčkův Brod), Triton malba, spol. s. r. o. (Havlíčkův Brod), Michal Bína (Catus spol. s r.o. Havlíčkův Brod), Sběrný dvůr - HBH odpady s. r. o. (Havlíčkův Brod), Envirex Holding, a. s. (Havlíčkův Brod).

Akce Čistá řeka Sázava na Vysočině se konala rámci IV. ročníku akce Čistá Vysočina, kterou organizuje Kraj Vysočina. Do úklidu veřejných prostranství, míst podél komunikací a přírodních lokalit se zapojilo přes 17 tisíc osob z Kraje Vysočina. Úklid řeky Sázavy probíhal také na dolním toku, v kraji Středočeském. Pod taktovkou organizátorů (Sázava 21 o. s. a MAS Královská stezka, Posázaví o. p. s, MAS Lípa pro venkov a Český rybářský svaz Soutice) bylo napříč dvěma kraji vyčištěno celkem asi 150 km řeky!

cista reka sazava1 cista reka sazava2 cista reka sazava3 cista reka sazava4 cista reka sazava 2011