Doporučené denní etapy po řece Moravě

Chcete splout Moravu a nevíte, odkud kam? Tady naleznete trasy doporučených a osvědčených vodáckých výletů. Trasy jsou plánované přes loděnice Samba, ve kterých můžete využít převozu bagáže a jet tak na lehko.

Vodácké výlety jsou naplánované tak, aby se daly zvládnout pohodovým tempem a v klidu. Na plastových kanoích doporučujeme naplánovat denně maximálně 20 km, na nafukovacích plavidlech (raft, baraka) doporučujeme maximálně 15 km za den. Začátečníci, absolutní pohodáři, či méně zdatní vodáci by měli zvolit trasy kratší a raději si plavbu užít, než se mořit zbytečně dlouhým pádlováním. Po Moravě uplujete na kanoích cca 4-5 km za hodinu, na raftech to pak jsou 3 km za hodinu. 

Od Litovle je do konce července zakázána plavba hlavním korytem řeky Moravy, musíte tedy "přestoupit" na tzv. Malou vodu. Lodě vám tam z kempu v Litovli převezeme. Od začátku srpna lze využít původní koryto Moravy, musíte ale počítat s padlými stromy a jinými překážkami. Řeka je totiž součástí CHKO Litovelské Pomoraví a je zde v neupravovaném stavu. Romantika. Pozor, v CHKO Litovelské Pomoraví je zakázáno spaní mimo veřejná tábořiště.

Při plánování plavby také doporučujeme zjistit si dopravní spojení na místo začátku a z místa ukončení plavby či možnosti parkování auta. Některé loděnice jsou v blízkosti zastávky hromadné dopravy, některé jsou dál. Tyto informace jsou u jednotlivých loděnic Samba na Moravě. Pokud nevyužíváte službu převozu bagáže, můžete využít k přespání více kempů. Před vyplutím doporučujeme sledovat stav vody na Moravě.

TIP: Po kliknutí na konkrétní trasu se dostanete na Vodáckou navigaci, kde můžete trasu podrobněji prozkoumat nebo si třeba vytisknout kilometráž.

Jednodenní výlety po Moravě 

Kratší jednodenní úseky pro začátečníky

Celodenní plavba na jeden den

Objednat lodě na Moravu

Dvoudenní plavby po Moravě

Postřelmov – Litovel

1. den: Postřelmov (kemp Pískáč) – Vila Háj (15 km)
2. den: Vila Háj – Litovel (kemp InLife) (21 km)

Plavbu začnete v kempu Pískáč, který obepíná z jedné strany písák a z druhé strany řeka Morava. V kempu najdete občerstvení a sociální zařízení. V kempu se konají festivaly a různé akce, více informací najdete na jejich stránkách. Přenocovat můžete po 15 km v tábořišti Vila Háj, nebo doplujete až do kempu Sport Relax Bagr v Mohelnici, což je dalších 5 km. Pokud nechcete druhý den plavby strávit na vodě celý den, doporučujeme doplout až do Mohelnice a ve Vile Háj se zastavit třeba na menší občerstvení. Druhý den vás čeká plavba do Litovle, kde najdete loděnici v kempu InLife.

Mohelnice – Hynkov

1. den: Mohelnice (Sport Relax Bagr) – Litovel (kemp InLife) (15 km)
2. den: Litovel (kemp InLife) – Hynkov (vodácké tábořiště Hynkov) (11 km)

Na této trase projíždíte krásnou, meandrující přírodou CHKO. Kratší trasa, která je vhodná i pro začátečníky. První den vás čeká klidná plavba s několika (i nesjízdnými) jezy a stupni. Na oběd se můžete zastavit třeba ve Stodole v Nových Mlýnech. Až doplujete před Litovel, musíte se dát doleva náhonem, který vás dovede až ke kempu InLife Litovel, kde přespíte. Druhý den na vás čeká jeden nesjízdný jez před Hynkovem. 

CHKO Litovelské Pomoraví – Pokud plujete v období do 31. 7., musíte se v Litovli vydat dál po tzv. Malé vodě. Lodě z Moravy na nástupní místo na Malou vodu vám převezeme z kempu InLife. 

Litovel – Olomouc

1. den: Litovel (kemp InLife) – Hynkov (vodácké tábořiště Hynkov) (11 km)
2. den: Hynkov (vodácké tábořiště Hynkov) – Olomouc (kemp Krásná Morava) (12 km)

Z Litovle se vydáte po Malé vodě (platí pro plavby do 31. 7.) a čeká na vás klidných 11 km, zato 4 nesjízdné jezy a jedna závěrečná peřej. Přespat můžete ve vodáckém kempu Hynkov. Druhý den doplujte do Olomouce do kempu Krásná Morava, kde nám odevzdáte lodě. 

Objednat lodě na Moravu

Třídenní výlety po Moravě

Postřelmov – Horka n. Moravou

1. den: Postřelmov (kemp Pískáč) – Mohelnice (kemp Sport Relax Bagr) (20 km)
2. den: Mohelnice (Sport Relax Bagr) – Litovel (kemp InLife) (15 km)
3. den: Litovel (kemp InLife) – Horka n. Moravou (tábořiště Pádlo Morava) (16 km)

Místo začátku i konce plavby je dobře dostupné veřejnou dopravou, takže nebudete muset řešit taxi nebo pendlovat auta. Kempy pro přespání jsou plně vybavené. 

Mohelnice – Olomouc

1. den: Mohelnice (Sport Relax Bagr) – Litovel (kemp InLife) (15 km)
2. den: Litovel (kemp InLife) – Hynkov (tábořiště Hynkov) (11 km)
3. den: Hynkov (tábořiště Hynkov) – Olomouc (kemp Krásná Morava) (13 km)

TIP: Nechcete se tahat s těžkou lodí a mít vaše věci v suchu? Pak využijte službu převozu bagáže mezi našimi loděnicemi.

Čtyřdenní plavba po Moravě

Postřelmov – Horka n. Moravou

1. den: Postřelmov (kemp Pískáč) – Vila Háj (tábořiště Vila Háj) (15 km)
2. den: Vila Háj (tábořiště Vila Háj) – Litovel (kemp InLife) (21 km)
3. den: Litovel (kemp InLife) – Hynkov (tábořiště Hynkov) (11 km)
4. den: Hynkov (tábořiště Hynkov) – Horka n. Moravou (kemp Pádlo Morava) (5 km)

Postřelmov – Olomouc

1. den: Postřelmov (kemp Pískáč) – Mohelnice (Sport Relax Bagr) (20 km)
2. den: Mohelnice (Sport Relax Bagr) – Litovel (kemp InLife) (15 km)
3. den: Litovel (kemp InLife) – Hynkov (tábořiště Hynkov) (11 km)
4. den: Hynkov (tábořiště Hynkov) – Olomouc (kemp Krásná Morava) (13 km)