Aktuálně v Sambě

Ahoj vodáci,

lodě zůstanou ještě nějaký čas zazimované, ale vy už můžete plánovat letní dovolenou a využít 10% slevu first moment. Vztahuje se na objednávky vytvořené a zaplacené do konce března.

V dubnu se s námi vydejte na některou z jarních akcí!

Vaši Sambáci

Více aktualit

Půjčovna lodí SAMBA

Jak pádlovat na kanoi?

Pro pádlování na kanoi platí několik jednoduchých pravidel. Pokud v kanoi sedí dva vodáci, pádluje každý na opačné straně, strany se zpravidla určují podle kormidelníka. Pokud byste pádlovali oba na stejné straně, kanoe se bude přetáčet a je tu vyšší riziko převrhnutí, neboli cvaknutí. Háček, který sedí vpředu, určuje tempo. Pádluje tak, aby neuhnal kormidelníka a ten stíhal ještě loď řídit. Háčkovo záběry jsou plynulé a bez cákanců. Háček, to jsou taky kormidelníkovo oči, má za úkol hlásit všechny překážky v řece, je dobré domluvit se předem na komunikaci. Pokud háček zakřičí na kormidelníka „levááá“, znamená to „jeď vlevo“ nebo „bacha, šutr vlevo“? Kormidelník loď řídí odlomením nebo přitažením pádla od nebo k zádi lodi. Obecně platí, že čím dál za sebe kormidelník dosáhne, tím účinnější záběr bude. Pokud se posádka nenachází v akutním nebezpečí, stačí udělat mocnější záběr vpřed na své straně a loď se vyrovná. V ideálním případě, pokud háček i kormidelník pádlují stejně, loď pojede rovně. Aby nás loď poslouchala a jela tam, kam chceme my, musíme být vždy rychlejší než proud a zároveň počítat se setrvačností, která se při řízení kanoe projevuje. Proto si kormidelník musí očima hledat cestu mezi kameny či při průjezdu jezem dopředu a loď správně nasměrovat včas.

Pojmy

 • cvaknout se, udělat se - oblíbený výraz pro obrácení lodi dnem vzhůru a vodáky hlavou dolů
 • háček - sedí vpředu a je motor lodi, hlídá šutry a hlásí kormidelníkovi překážky, je ozdobou lodi a opaluje se
 • kormidelník/zadák/kotrč - sedí vzadu, řídí loď, komanduje háčka a má vždycky pravdu
 • porculán - člen posádky, který sedí vprostřed lodi, obvykle malé dítě, které ještě neudrží pádlo
 • přitažení - záběr pádla směrem k lodi, slouží k rychlému otočení lodě
 • odlomení - záběr pádla směrem od lodi, opak přitažení
 • kontra - zpětný záběr pádlem (záběr vzad)
 • bort - bok lodi, kterého se rádi chytají začátečníci, díky čemuž se snadno a rychle cvaknou
 • špička a záď - přední a zadní část lodi
 • debl - kanoe pro 2 osoby vs. singl - kanoe pro 1 osobu

Otázky/postřehy

 • Jsme lichý počet, co s tím? – Nevěšte hlavu, na dvoumístné Sambě se dá jet i na singla. Vodák je si pak sám sobě kormidelníkem i háčkem. Sám si udává tempo, může po delších úsecích střídat stranu pádlování, takže se nejenom naučí kormidlovat na obě strany, nebude ho ještě k tomu bolet jen jedna strana těla.
 • Jak si do kanoe správně sednout? - Opravdu se staly případy, kdy si posádka sedla do kanoe opačně a na konci plavby měl háček otlačené holeně tak, že nemohl chodit a oba lamentovali, jak špatné lodě jsou. Jednoduchá rada je, že v kanoi se sedí tak, aby měli oba vodáci dostatek místa na nohy a zadák seděl opravdu vzadu.