Aktuálně v Sambě

Ahoj Vodáci,

vyražte s námi ve čtvrtek 30.6. na Noční plavbu! Více informací nalezneš TADY.

Dostupnost lodí na daný termín můžete ověřit v objednávkovém formuláři TADY.

Lodě je vždy lepší objednat předem TADY nebo na 604 904 737.

Vaši Sambáci

Více aktualit

Půjčovna lodí SAMBA

Jak pádlovat na kanoi?

Pro pádlování na kanoi platí několik jednoduchých pravidel. Pokud v kanoi sedí dva vodáci, pádluje každý na opačné straně, strany se zpravidla určují podle kormidelníka. Pokud byste pádlovali oba na stejné straně, kanoe se bude přetáčet a je tu vyšší riziko převrhnutí, neboli cvaknutí. Háček, který sedí vpředu, určuje tempo. Pádluje tak, aby neuhnal kormidelníka a ten stíhal ještě loď řídit. Háčkovo záběry jsou plynulé a bez cákanců. Háček, to jsou taky kormidelníkovo oči, má za úkol hlásit všechny překážky v řece, je dobré domluvit se předem na komunikaci. Pokud háček zakřičí na kormidelníka „levááá“, znamená to „jeď vlevo“ nebo „bacha, šutr vlevo“? Kormidelník loď řídí odlomením nebo přitažením pádla od nebo k zádi lodi. Obecně platí, že čím dál za sebe kormidelník dosáhne, tím účinnější záběr bude. Pokud se posádka nenachází v akutním nebezpečí, stačí udělat mocnější záběr vpřed na své straně a loď se vyrovná. V ideálním případě, pokud háček i kormidelník pádlují stejně, loď pojede rovně. Aby nás loď poslouchala a jela tam, kam chceme my, musíme být vždy rychlejší než proud a zároveň počítat se setrvačností, která se při řízení kanoe projevuje. Proto si kormidelník musí očima hledat cestu mezi kameny či při průjezdu jezem dopředu a loď správně nasměrovat včas.

Pojmy

 • cvaknout se, udělat se - oblíbený výraz pro obrácení lodi dnem vzhůru a vodáky hlavou dolů
 • háček - sedí vpředu a je motor lodi, hlídá šutry a hlásí kormidelníkovi překážky, je ozdobou lodi a opaluje se
 • kormidelník/zadák/kotrč - sedí vzadu, řídí loď, komanduje háčka a má vždycky pravdu
 • porculán - člen posádky, který sedí vprostřed lodi, obvykle malé dítě, které ještě neudrží pádlo
 • přitažení - záběr pádla směrem k lodi, slouží k rychlému otočení lodě
 • odlomení - záběr pádla směrem od lodi, opak přitažení
 • kontra - zpětný záběr pádlem (záběr vzad)
 • bort - bok lodi, kterého se rádi chytají začátečníci, díky čemuž se snadno a rychle cvaknou
 • špička a záď - přední a zadní část lodi
 • debl - kanoe pro 2 osoby vs. singl - kanoe pro 1 osobu

Otázky/postřehy

 • Jsme lichý počet, co s tím? – Nevěšte hlavu, na dvoumístné Sambě se dá jet i na singla. Vodák je si pak sám sobě kormidelníkem i háčkem. Sám si udává tempo, může po delších úsecích střídat stranu pádlování, takže se nejenom naučí kormidlovat na obě strany, nebude ho ještě k tomu bolet jen jedna strana těla.
 • Jak si do kanoe správně sednout? - Opravdu se staly případy, kdy si posádka sedla do kanoe opačně a na konci plavby měl háček otlačené holeně tak, že nemohl chodit a oba lamentovali, jak špatné lodě jsou. Jednoduchá rada je, že v kanoi se sedí tak, aby měli oba vodáci dostatek místa na nohy a zadák seděl opravdu vzadu.