Co je to pádlo

Pádlo je vodákův skoro nejlepší kámoš, proto ho na vodě nepouští z ruky a v kempu ho nespouští z očí. Pozor, pádlo není veslo. Jak už název napovídá, pádlo se používá k pádlování a veslo k veslování. Zásadní rozdíl mezi pádlem a veslem je ten, že pádlo není nijak připevněno k plavidlu a vodák ho drží jen ve svých rukou, zatímco veslo je během veslování připevněno k lodi. Veslař obvykle jede jakoby „pozadu“, zatímco vodák při pádlování na kanoi kouká ve směru jízdy.

Pádel je hned několik typů, nejjednodušší rozdělení je na pádla kanoistická a pádla kajakářská. Rozdíl je evidentní při prvním pohledu, kajakářské pádlo má totiž dva listy, zatímco kanoistické má list jeden. Kanoistických i kajakářských pádel mnoho typů, tvarů a jsou vyrobena z různých materiálů podle využití. Kajakářská pádla se rozlišují na pravá a levá, což znamená, že vodák při pádlování drží pádlo v jedné ruce pevně a v druhé ruce ho protáčí. Listy kajakářského pádla proti sobě pootočeny zhruba o 45° - 70°, aby měl vodák lepší pozici při záběru. Zatímco klasická kanoistická pádla se na pravá a levá opravdu nerozlišují. Takže, až se vás někdo zeptá, jestli pádlo ke kanoi chcete pravé nebo levé, už budete tušit, odkud vítr fouká.

 

A co že to je ten list? Pádlo se skládá z 3 základních částí – list, žerď/dřík a hruška/hlavička. List je ta část pádla, kterou potápíte do vody. Čím větší plocha listu ponořená do vody, tím silnější záběr. Žerď neboli dřík, spojuje list s hruškou a bývá z části obalena bužírkou. Hruška pádla je na jeho vrchní části, umožňuje lepší ovládání a držení pádla. Pádlo se tedy drží jednou rukou za hrušku a druhou rukou za žerď.

Jakou velikost pádla si vybrat? V půjčovně máme k dispozici 3 základní velikosti dospělých pádel a několik velikostí dětských pádel. Obecně platí pravidlo, že výška pádla by měla být mezi vodákovými rameny a bradou. Kormidelník obvykle potřebuje pádlo o něco delší než háček, aby se mu lépe loď ovládala.

Vodácké pojmy:
  • háček – sedí vpředu a je motorem lodi, hlídá šutry a hlásí kormidelníkovi překážky, je ozdobou lodi a opaluje se
    kormidelník/zadák/kotrč - sedí vzadu, řídí loď, komanduje háčka a má vždy pravdu
  • porculán – člen posádky, který sedí uprostřed lodi, obvykle malé děti, které ještě neudrží pádlo
  • list – plochá část pádla
  • žerď/dřík – spojuje list a hrušku, jednou rukou vodák drží žerď a druhou rukou hrušku
  • hlavička/hruška – vrchní část pádla, kterou vodák drží a díky které pádlo lépe ovládá, nedrží ho jako vařečku

Otázky:

  • Jedu na kanoi sám, můžu si půjčit kajakářské pádlo? Ne. Kanoe Samba jsou hodně stabilní typ kanoe, jsou ale také širší. Pádlování kajakářským pádlem je v tu chvíli poněkud nepraktické a nepohodlné, protože není možné udělat kolmý záběr. Kajakářské pádlo se používá jiným způsobem, než kanoistické a odlomení či přitažení při kormidlování kanoe je mnohem obtížnější.
  • Můžeme použít pádlo k přenášení kanoe? Ne. Kanoe Samba má na špici a zádi madlo ke snadnějšímu přenášení lodě. Pokud do tohoto madla zasunete pádlo a loď nesete na něm, pádlo tak zničíte a pravděpodobně se zlomí či nalomí.
  • Má smysl půjčovat pádlo i pro opravdu malé děti? Ano, má. V Sambě máme k dispozici i opravdu malá pádla, zvaná ukulele. Nikdo asi nepředpokládá, že malé děti budou bůhví jak pádlovat, ale během plavby pádlo jen tak máchají ve vodě. Navíc co je vodák bez pádla, že?