Aktuálně v Sambě

Přijďte si ve dvojicích zazávodit o zajímavé ceny na Šternberský trojboj 14.9.2019. Koná se už 4. ročník v trojboji běh - kanoe - kolo. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Více info tuhle.

Ahoj vodáci,máme pro vás bezva tip na léto: Půjčte si loďku z Kácova do Českého Šternberka a výlet zakončete večerní jógou pod hradem v úterý nebo kinem v pátek či sobotu. Více na facebooku Kina Sokol Český Šternberk.

Info pro vodáky na úseku Suchdol - Majdalena v termínu neděle 22.7 - středa 25.7. Na trase těsně před jezem Pilař se bude natáčet film. Úsek cca 500 m před jezem bude uzavřen. Na místě bude zřízena náhradní přeprava vybavení i osob.

Více aktualit

Vodácké akce

Vodácká škola

1.5.2019 proběhne již 9. ročník vodácké školy

  • Chcete se naučit nebo zlepšit v ovládání kanoe?
  • Chcete bezpečně poznat nebezpečný jez?
  • Chcete se dozvědět něco o záchraně na vodě a první pomoci?
  • Chcete se dozvědět pár triků, jak sjíždět jezy "s prstem v nose"?

 

Právě pro vás je určena naše vodácká škola. Půjčíme vám vodácké vybavení a navíc se vám budou celý den věnovat naši instruktoři. Na věku ani sportovní zdatnosti nezáleží!

Jak se přihlásit? Vyplňte běžnou objednávku lodí na termín 1.5.2019 a do poznámky napište Vodácká škola.

OBJEDNAT LODĚ

Cena: 200 Kč/osoba při včasném objednání a platbě předem, 250 Kč/osoba u objednávky na poslední chvíli s platbou na místě.

Kurz je určen spíše pro pokročilé, tedy ty, kteří už v kanoi někdy pluli. Pro úplné začátečníky, kteří v kanoi nikdy neseděli, pořádáme Vodáckou školu pro začátečníky 26.5.2019 na jednodušším úseku mezi Českým Šternberkem a Ledečkem. Pokud jste začátečníci a vyhovovala by vám více vodácká škola 1.5., ozvěte se a určitě se také domluvíme.

Vodácká škola se koná pouze na plastových kanoích (Samba).

Informace pro účastníky školy (pozor v závislosti na vodním stavu může dojít ke změně místa):

SRAZ bude 1.5.2019 v Týnci nad Sázavou na základně Půjčovna lodí Samba mezi 10. a 11. hodinou (kdykoliv)

S SEBOU sportovní oblečení - podle počasí, případně i neopren, pokud bude chladněji (Neopren si od nás můžete půjčit.)

KONEC v Pikovicích kolem 4. hodiny odpolední

Fotky z předchozích ročníků naleznete na Facebooku POVODY.

traverz v proudu - vodacka skola

Pokročilé vodácké techniky - např. traverz proudu

vodacka skola zdarma sazava nacvik zachrany

Nácvik záchrany pod jezem

Článek o již proběhlé vodácké škole 2012 z článku na Hydromagazínu

Protože se v půjčovně Samba s takovými klienty setkávají, rozhodli se uspořádat vodácký kurz a to zdarma. V Týnci nad Sázavou se sešla na kurz v krásném květnovém počasí více než stovka začátečníků i zkušených vodáků. A jak kurz probíhal?

Začíná se na stanovišti s házečkami. Házečka by měla být součástí vybavení každého zkušenějšího vodáka. „Když se bude támhle tvůj kamarád topit, zavoláš na něj, abys upoutal jeho pozornost a potom mu házečku hodíš,“ ukazuje názorně instruktor. Pokusné hody létají všemi směry. A to vše probíhá v klidu na louce, v opravdové krizové situaci je přesný hod ještě mnohem těžší.

zachrana vodacka skola samba

Na vodě se vodáci dozvěděli, že si musí každý jez před sjížděním prohlédnout a ne se slepě řídit tím, jak ho sjela posádka před nimi. A co dělat, aby se člověk v jezu nepřevrhl? Padesát procent úspěchu tkví v tom, že si vodák do lodi klekne. Sníží tím těžiště a kanoe je tak stabilnější. Druhých padesát procent je pak schovaných v tom, že se posádka nesmí nikdy chytat horního okraj lodi, ale má držet pádlo a pádlovat. Kdo se bude těmito pravidly řídit, měl by sjet bez cvaknutí většinu jezů.

O nebezpečných jezech si vodáci povídali na jezu Kaňov, pod kterým se za vyšší vody tvoří silný vodní válec. „Do jezu s válcem, ve kterém se někdo topí, nikdy neskákejte. Topícímu můžete hodit házečku nebo mu podat větev, pádlo nebo k němu třeba na laně spustit prázdnou loď,“ dozvídají se účastníci.

technika padlovani

Pozdě odpoledne doplouvají skupinky do cíle v Pikovicích. Všichni si kurz moc pochvalují a doufejme, že nabyté zkušenosti zúročí v praxi a podělí se o ně i se svými vodáckými kamarády.

půjčovna lodí sazava otava jez kanov