Aktuálně v Sambě

Ahoj vodáci,

děkujeme za přízeň v letošní vodácké sezóně! Zářijové počasí již půjčování moc nepřeje a my kvapem zaskladňujeme vše vybavení, aby bylo připravené na jaro. 

Otužilí mohou v případě zájmu vyrazit na vodu z Českého Šternberka do Ledečka nebo Sázavy. Ostatní řeky hlásí zazimováno.

Vaši Sambáci

Více aktualit

Půjčovna lodí SAMBA

Kam jinam když ne na vodu aneb treky v Evropě i Africe

Čas letních dovolených se kvapem blíží, ale ne každý chce strávit volné dny ležením u moře. Pokud vás tedy stejně jako stále více Čechů láká aktivní dovolená a hory, zde je několik tipů, kam se vydat zdolávat horské vrcholky. Všechny túry jsem absolvovala jako průvodkyně na poznávacích zájezdech. 

Monte Cinto (Korsika)

V rámci Evropy máme celou řadu možností a jako první zvu k návštěvě frankofonní oblasti. Korsické Monte Cinto je nekorunovanou královnou středomoří a se svými 2 706 metry je výzvou pro nejednoho turistu. Monte Cinto se nachází v hornaté, severozápadní části tohoto francouzského ostrova, přičemž výstup až na vrchol je poměrně slušným fyzickým výkonem. Vychází se z horské vesničky Lozzi, kde mimochodem doporučuji i místní kemp, skvělého majitele a jeho chutné kaštanové likéry. Cestou na vás čeká asi 12 hodin chůze, 1600 metrů převýšení a lehké horolezecké partie, navíc často ve velkém horku. Odměnou jsou vám ale krásné výhledy - při ideálních podmínkách lze dohlédnout na oblast od Říma po Marseille. Túra je okružní a cestou zpět narazíte na horské jezero Lac du Cinto. Vrchol leží také v dosahu uznávané turistické trasy GR20 (Grande Randonée, jedna z nejkrásnějších tras v Evropě), na kterou během naší dovolené na Korsice ještě několikrát narazíme.

Korsika - Monte Cinto - pauza Korsika - Monte Cinto - údolí

Bobotov kuk (Černá Hora)

Další, i když o něco menší výzvou, je vrchol Bobotov kuk (2 525 m) v Černé Hoře. Ten je nejvyšším vrcholem národního parku Durmitor, který stále platí (oproti jiným národním parkům v Evropě) za málo navštěvovanou oblast s nedotčenou přírodou. Nacházejí se zde krasové jevy, propasti a jeskyně. Příkladem jedné z nich je Ledena Pečina (Ledová jeskyně), která leží ve stěně hory Obla Glava. Můžete sem zavítat cestou na Bobotov kuk nebo se sem vydat samostatně. Výstup je to sice náročný, ale stalagmity i stalaktity ve výšce dospělého člověka za to stojí. Na samotný Bobotov kuk můžete vyjít buď pěšky ze Žabljaku, nebo druhou stranou přes Sedlo (1907 m). Sem se ale musíte přiblížit dopravním prostředkem, zato je to asi zajímavější varianta – jdete strmě vzhůru, překonáte vrchol, a pak už si užíváte vápencových hor. V Žabljaku navštivte kemp Mlýnský potok, kam v rámci programu zájezdu do Černé Hory léta jezdíme. Upovídaný majitel, rakije na přivítanou, lahodný guláš a hromada legrace dostane i vás.

Černá hora - Bobotov Kuk - skupinka lidí Černá hora - Durmitor - Bobotov Kuk - vrchol

Gornergrat (Švýcarsko)

I přes lákavou krásu předešlých hor, ne každý má tak dobrou fyzičku aby výstupy lehce zvládl. V takovém případě se vydejte do Švýcarska.  Gornergrat leží ve výšce 3 090 metrů a jeho vrchol je dostupný zubačkou z horského střediska Zermatt. Ta překonává úctyhodný rozdíl 1 485 metrů. Na vrcholku připravují v restauraci skvělé švýcarské fondue a můžete si udělat fotku s bernardýny. Zde vás čeká také jedinečná vyhlídka. Přeci jen by byl výstup na Matterhorn (4 478 m) v rámci jinak pohodové dovolené ve Švýcarsku příliš náročný, a tak se alespoň pokocháme pohledem na něj. Skvělou volbou je potom sestupovat zpět do Zermattu po pohodlné cestě, kochat se výhledy na horskou krajinu a až vás to přestane bavit (o čemž ale pochybuji) jednoduše nasednout na zubačku a svézt se zpět do města.

Švýcarsko - Matterhorn - průvodci Švýcarsko - Matterhorn

Jebel Toubkal (Maroko)

Někomu je Evropa zkrátka malá, a kromě vysokých hor by chtěl poznat i jinou kulturu a navštívit místa s nádechem orientu. Afrika se zdá být skvělou volbou a dovolenou v Maroku mohu jen doporučit. Hřebem zájezdu je výstup na Jebel Toubkal (4 167 m), který je nejvyšší horou Maroka a severní Afriky vůbec. Na tento trek ve Vysokém Atlasu potřebujete 2 dny. První den je stoupání dlouhé a pozvolné, cestou potkáte stráně osídlené berberskými vesničany, uvidíte granátová jablka a fíky. Přespat je nutné na chatě Neltner, která leží ve výšce 3 207 metrů. Zde si můžete postavit i stan, ale buďte připraveni na zimu, sněžení není výjimkou. Druhý den časně ráno se všichni ještě rozespalí nasoukají do teplého oblečení, nasadí čelovky a za tmy vyrážejí zdolat vrchol. 3-4 hodiny chůze jsou sice zvládnutelné, ale díky větší nadmořské výšce a řidšímu vzduchu vám dá výstup možná zabrat. V každém případě, svítání nad masivem Vysokého Atlasu za to zkrátka stojí. Nezapomeňte také rukavice, krém na opalování a obinadlo na kolena, hlavně na cestu zpět do údolí – ta je totiž hodně dlouhá…

Maroko - Jebel Toubkal - skály Maroko - Jebel Toubkal
 

Autor: Hana Dekojová, průvodkyně CK Mundo