Aktuálně v Sambě

Ahoj Vodáci,

vyražte s námi ve čtvrtek 30.6. na Noční plavbu! Více informací nalezneš TADY.

Dostupnost lodí na daný termín můžete ověřit v objednávkovém formuláři TADY.

Lodě je vždy lepší objednat předem TADY nebo na 604 904 737.

Vaši Sambáci

Více aktualit

Půjčovna lodí SAMBA

Fámy a mýty o raftu

Rafty jsou nejčastěji 4 - 6 místná nafukovací plavidla určena primárně pro divokou vodu. Dnes ale rafty vídáme i na klidných řekách turistického, mnohdy až rybníkového charakteru. Tím se rozhodně nechci dotknout Sázavy. O raftech se říká, že jsou vhodným typem plavidla pro začátečníky. Taky že jsou pohodlné a vlastně se nedají převrátit. A taky že to na raftu zvládne každý… No a spoustu dalších možných i nemožných informací.

Takže, raft, stejně jako kanoe, taky není pro každého. Pohodlný může být, pokud je ale správně nafouknutý, protože co fakt nechcete je polovyfouknutý raft, do kterého se jeho posádka v podstatě noří a na kterém se tím pádem nedá sedět ani jakkoli se hýbat, může se snáz poničit a hůře se ovládá. Takže při půjčení určitě chtějte pumpu na případné dofouknutí raftu. Do šestimístného raftu se vejdou max. čtyři 50l barely, což obvykle pro posádku nestačí (můžete ale využít převozu bagáže!). U typů raftů Colorado je záď lodi otevřena, aby voda mohla vytékat ven. Což ovšem znamená, že může také vtékat dovnitř, takže minimálně kormidelníkovy nohy nejspíš v suchu nebudou. A rozhodně se dá převrátit, a pokud ho chcete vrátit do původní polohy dnem dolů, může to být v určitých podmínkách pěkná dřina.

Raft má ale také svoje pozitiva. Opravdu je vhodným typem lodi pro začátečníky, kteří se na kanoe necítí. Je potřeba ale zvolit kratší a méně náročný úsek řeky. Taky je vhodný pro rodiny s více dětmi. Ty mají v raftu více místa, a pokud chtějí, mohou pádlovat nebo se jen tak povalovat v raftu. Navíc rodina jede pospolu a riziko převržení na českých turistických řekách je minimální. Při vyšším stavu vody jsou nafukovací lodě naopak bezpečnější než plastové kanoe. Pokud nemáte ambice ujet velkou porci kilometrů a spíše se jen tak kochat okolím, raft je právě pro vás.

Pojmy:

  • raft - nafukovací typ lodi určený hlavně na divokou vodu
  • boční válec - ta část raftu, na které se sedí
  • vzpěra - ta část raftu, co vypadá jako sedačka, ale sedačka to není, je to menší válec, díky kterému raft drží svůj tvar
  • přetlakový ventil - při přefouknutí raftu vyrovnává optimální hladinu tlaku vzduchu v jeho částech
  • barel/konec - nádoba, ve které si vodák během plavby přepravuje bagáž
  • bagáž - vše, co si vodák veze s sebou na vodu

Otázky:

  • Musím raft upouštět, pokud je na břehu? - Ano, určitě je to lepší. Colorada jsou sice vybavena přetlakovými ventily, které jsou ale jen na některých částech raftu. Pokud jdete na oběd nebo raft na delší dobu vyndáte z vody, určitě ho upusťte. Často se to nesává, ale pokud raft neupustíte a leží na přímém slunci, je tu možnost jeho prasknutí.
  • Ventil podivně syčí, je poškozený? - Zpravidla ne. Pokud se do přetlakového ventilu dostane písek, raft se pak pomalinku neustále vyfukuje. Většinou stačí do ventilu bouchnout rukou a písek vyskočí a je vyřešeno.
  • Vejde se do raftu víc lidí? - Čtyřmístný raft je určený pro 4 dospělé pádlující, vejde se jich tam ale i 5 nebo třeba 2 dospělí a několik malých dětí. To samé se šestimístným raftem. Je třeba myslet na maximální možnou nosnost a pohodlí při plavbě.