Aktuálně v Sambě

Ahoj vodáci,

už jste se rozpádlovali? Jestli ne, tak honem do toho! Blíží se totiž Sázavský Samba Maraton - už 27.dubna. Přihlašte se na tento přátelský závod ze Zlenic do Pikovic a možná vyhrajete novou kanoi Samba.

Nejbližší vodácké akce: 
21.4. Velikonoční Splutí Mastníku, 27.4. Sázavský Samba Maraton, 4.5. Divoká Orlice (Litický Oblouk). Navíc 1.5. a 27.5. jsme pro vás připravili Vodáckou školu (pro pokročilé i pro začátečníky)
Pro více informací jdi na kalendář vodáckých akcí 2019.

Srdečně vás zveme na Vodácký Ples v Týnci nad Sázavou 6.4.2019 od 19:00. Splujte si s námi Sázavu z Týnce do PIkovic (Odemykání Sázavy) a potom pokračujte ve společenském reji. Více na vodackyples.webnode.cz.

Více aktualit
Sjízdnost Lužnice

Provoz v září: Na Lužnici půjčujeme v září pouze o víkendech! Ve všední dny je zavřeno, děkujeme!
 


 

Lužnice

Informace o Lužnici

ČÍSLA, POČTY A MÍSTO NAROZENÍ

Lužnice je řeka na jihu České republiky. Pramení na rakouské straně Novohradských hor v nadmořské výšce 970 m n. m. a na naše území přitéká nad Novou Vsí n. Lužnicí odkud je již splavná pro sportovní lodě. Protéká Třeboňskou pánví a Středočeskou pahorkatinou a pod Týnem nad Vltavou se z pravé strany vlévá do Vltavy. Celková délka toku je 208 km a odvodňuje území o rozloze 4234,65 km².

 

VODÁCKY

 

Lužnice je v převážné části svého toku typicky nížinná řeka s malým spádem a mírným stejnoměrným proudem. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Horní tok meandruje písčitým korytem po lučinách a skrz lesíky. Plavbu mohou zpomalit padlé stromy. Krajina je jen řídce obydlena, protože celý horní tok řeky až k Veselí nad Lužnicí je součástí CHKO Třeboňsko, jednoho z přírodně nejcennějších území jižních Čech, které je zařazeno do systému biosférických rezervací UNESCO. Pod Majdalenou si vodáci mohou zvolit zda pojedou korytem Staré nebo Nové řeky. Stará řeka je původní řečiště Lužnice, protéká rybníkem Rožmberk a ve Veselí nad Lužnicí se spojuje s Nežárkou. Nová řeka je uměle postavené řečiště, které při vyšším stavu odvádí vodu mimo rybník Rožmberk do Nežárky. Plavba po Staré řece je spíše pro zkušenější vodáky vzhledem k možným překážkám v podobě popadaných stromů. Nicméně se jedná o zajímavou plavbu romantickou krajinou chráněné oblasti. Délka tohoto úseku po Veselí nad Lužnicí je asi 35 km. Plavba po Nové řece a následně po Nežárce je vhodná i pro rodiny s dětmi a celý úsek má asi 38 km.

Pod Veselím nad Lužnicí až k Táboru ztrácí plavba na zajímavosti – krajina je rovinatá, proud je mírný a tok je silně ovlivněn zásahy člověka. Nicméně v úseku Tábor – Bechyně se proud řeky opět zrychluje, řeka má místy peřeje a láká tak mnohé vodáky.