Aktuálně v Sambě

Ahoj vodáci!

Kalendář vodáckých akcí 2019 je již připraven k nahlédnutí zde. Najdete v něm jednu novinku. Více se o ní dozvíte brzy. Jste zvědaví? :-)

Na konci sezóny opět nabízíme k odkoupení použité, ale přesto plně funkční vybavení (pádla, vesty i kanoe), více informací naleznete zde

Kdo chce svému kormidelníkovi nebo háčkovi darovat pod stromeček poukaz na půjčení lodí, nechť ho objednává na info@pujcovna-lodi.cz.

Více aktualit
Sjízdnost Otavy

 

Otava

Doporučené denní etapy po řece Otavě

Chcete splout Otavu a nevíte přesně odkud kam? Zde naleznete trasy doporučených a osvědčených vodáckých výletů.

1 denní vodácké výlety na Otavě  
2 denní vodácké výlety na Otavě  
4 dny na vodě na Otavě  
5 vodáckých dní na Otavě  
6 dní na Otavě  
7 dní na Otavě  

Sedmidenní vodácká dovolená na Otavě

1. den: Radešov - Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) (17 km)
2. den: Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Horažďovice (kemp Rosenauer) (16 km)
3. den: Horažďovice (kemp Rosenauer) – Katovice (Kemp Otavský Ráj) (12 km)
4. den: Katovice (Kemp Otavský Ráj) - Slaník (10 km)
5. den: Slaník - Štěkeň (5,5 km)
6. den: Štěkeň - Putim (12 km)
7. den: Putim – Písek (5 km) nebo Vrcovice Vojníkov (14 km)

Šestidenní výlet:

1. den: Radešov - Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) (17 km)
2. den: Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) –  Horažďovice (kemp Rosenauer) (16 km)
3. den: Horažďovice (kemp Rosenauer) – Katovice (Kemp Otavský Ráj) (12 km)
4. den: Katovice (Kemp Otavský Ráj) - Štěkeň (16 km) nebo Slaník (10 km)
5. den: Štěkeň – Putim (12 km) nebo Slaník - Putim (17,5 km)
6. den: Putim – Písek (5 km) nebo Putim - Vrcovice Vojníkov (14 km)

Pětidenní výlet:

1. den: Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) –  Horažďovice (kemp Rosenauer) (16 km)
2. den: Horažďovice (kemp Rosenauer) – Katovice (Kemp Otavský Ráj) (12 km)
3. den: Katovice (Kemp Otavský Ráj) - Štěkeň (16 km) nebo Slaník (10 km)
4. den: Štěkeň – Putim (12 km) nebo Slaník - Putim (17,5 km)
5. den: Putim – Písek (5 km) nebo Putim - Vrcovice Vojníkov (14 km)

Čtyřdenní výlet:

1. den: Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Horažďovice (kemp Rosenauer) (16 km)
2. den: Horažďovice (kemp Rosenauer) – Katovice (Kemp Otavský Ráj) (12 km)
3. den: Katovice (Kemp Otavský Ráj) - Slaník (10 km) nebo Štěkeň (16 km)
4. den: Slaník - Štěkeň (5,5 km) nebo Štěkeň – Písek (17 km)

Dvoudenní výlety:

2-denní výlet ze Sušice

1. den: Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Horažďovice (kemp Rosenauer) (16 km)
2. den: Horažďovice (kemp Rosenauer) – Katovice (Kemp Otavský Ráj) (12 km)

Plavbu zahájíte na naší loděnici v Sušici, která leží vedle vodáckého tábořiště v Sušici. Vlakové nádraží je nedaleko. Nalodíte se pod jezem v Sušici. Milovník dobrodružství si může loď vynést několik desítek metrů proti proudu a plavbu zahájit přímo na jezu. Poté Vás čeká plavba širokým údolím pod hradem Rabí do tábořiště na říčním ostrově v Horažďovicích. Odtud potom další den doplujete do Katovic. Po cestě do Katovic budete překonávat velké množství jezů. Pozor, ne všechny tyto jezy jsou vždy sjízdné a některé mohou být za vysoké vody nebezpečné kvůli vodnímu válci v podjezí!

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou Loděnice Samba, kde vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky, pokud není na Otavě vyjímečně vysoký vodní stav.

2-denní výlet na středním toku Otavy

1. den:Horažďovice (kemp Rosenauer) – Katovice (Kemp Otavský Ráj) (12 km)
2. den: Katovice (kemp Otavský Ráj) – Slaník (10 km)

Plavbu zahájíte v naší loděnici v Horažďovicích, která leží ve vodáckém tábořišti Rosenauer na pravém břehu u prvního jezu v Horažďovicích. První den na vás čeká úsek plný jezů, mnoho z nich je sjízdných a určitě si je užijete. Doplujete do parádního kempu Otavský Ráj v Katovicích. Druhý den proplujete Strakonicemi a skončíte na romantickém jezu v kempu Slaník, kde buď můžete přenocovat, nebo dojít zpět pěšky do Strakonic (ca 3,5 km), případně si objednat vodáckého taxíka. V případě, že chcete na druhý den delší úsek, tak můžete lodě vrátit až na další loděnici ve Štěkni (+6 km)

V místě vyplutí i ukončení splavu jsou Loděnice Samba, kde vám nepočítáme dopravu lodí. Výlet je vhodný i pro vodácké začátečníky, pokud není na Otavě vyjímečně vysoký vodní stav. V tom případě mohou být jezy nebezpečné, neboť se pod nimi může tvořit silný vodní válec.

Tento úsek je vhodný i za velmi nízkého vodního stavu.

Dvoudenní pohodový výlet na středním toku Otavy

1.den: Katovice (kemp Otavský ráj) - kemp Slaník (10 km)
2.den: Slaník - Štěkeň (6 km)

Plavbu zahájíte v parádním kempu "Otavský ráj Katovice", kde je naše loděnice. První den se povezete 10 km pohodové plavby. Proplujete Strakonicemi a doplujete do romantického kempu Slaník u šumícího jezu. Druhý den na Vás čeká pouhých 6 km a skončíte v kempu Štěkeň, kde buď můžete přenocovat, dojít na autobus do vsi, na vlak do Čejetic (3 km), případně si objednat vodáckého taxíka

Jednodenní výlety:

Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) – Horažďovice "Rosenauer" (16 km)

Tento úsek prochází je jednou z nejmalebnějších částí Otavy. Řeka zde mírně teče a úsek je vhodný i pro úplné začátečníky. Nalodíte se pod jezem v Sušici, milovník dobrodružství si může loď vynést několik desítek metrů proti proudu a plavbu zahájit přímo sjetím jezu. Řeka zde teče širokým údolím okolo hradu Rabí a plavbu zakončíte na pravém břehu v Horažďovicích v tábořišti Rosenauer. Úsek začíná i končí v naší loděnici, dopravné lodí neúčtujeme.

Horažďovice "Rosenauer"  – Katovice "Otavský Ráj" (12 km)

Hezký úsek, který je sjízdný i za menšího vodního stavu. Čeká nás zde spousta krásných sjízdných i nesjízdných jezů. Kousek nad Katovicemi se můžete např. zajít podívat na Žižkův most, který vůbec není nad vodou, ale na souši. Plavba začíná i končí v naší loděnici, dopravné lodí neúčtujeme.

Radešov - Vodácké tábořiště Sušice (u nádraží) (17 km)

Na splutí tohoto úseku potřebujete dostatek vody. Na Otavě je stav vody velmi proměnlivý, závislý na deštích na Šumavě. Vyšší jistotu splavnosti máte na jaře, ale i v létě bývá úsek Radešov-Sušice občas sjízdný. Trasa vede zalesněným údolím, je na ní několik jezů i peřejí. Je to jak krajinově, tak vodácky zajímavý úsek, nedoporučujeme začátečníkům! Do Radešova účtujeme dopravné, nemáme tam loděnici.

Jednodenní výlet z Katovic (10-16 km)

a) Katovice - Slaník (10 km). Krátká pohodová trasa přes pěkné Strakonice vhodná i pro začátečníky. Sjízdné i za nízkého vodního stavu. Končí na romantickém kempu Slaník u šumícího jezu.
b) Katovice - Štěkeň (16 km). O 6 km delší trasa, ale díky klidnější vodě stále vhodná i pro začátečníky.

Začnete snídaní v Katovicích (kemp Otavský ráj). Před Strakonicemi vás čeká kraťoučká slalomová trať, jetelná i pouze rovně. Poté máte možnost návštěvy Strakonic - vystupuje se u nesjízdného Pětikolského jezu na levém břehu, hned pod pivovarem, kde si lze zakoupit strakonické pivní speciály v pivovarské prodejně. Poté splujete ve Strakonicích druhý jez jetelný vlevo retardérovou propustí. Dál na vás čeká "volej" k jezu Slaník, kde je v romantickém tábořišti možnost vrácení lodí. V případě plavby do Štěkně vás pod Slaníkem čeká necelých 5 km plavby pěknou meandrující řekou a na konci klasický štěkešnký jez jetelný šlajsnou. Lodě se vrací v kempu Štěkeň, kde máme loděnici.

Lodě objednávejte zde.