doporučené vodácké trasy a výlety na  ohři

Chcete splout Ohři a nevíte, odkud kam? Zde naleznete trasy doporučených a osvědčených vodáckých výletů. Splouvané úseky jsou naplánované přes loděnice Samba, ve kterých můžete využít službu převozu bagáže, pokud chcete jet na lehko.

Vodácké výlety jsou naplánované tak, aby se daly zvládnout pohodovým tempem a v klidu. Na plastových kanoích doporučujeme naplánovat denně maximálně 20 km, na nafukovacích plavidlech (raft, baraka) doporučujeme maximálně 15 km za den. Začátečníci, absolutní pohodáři, či méně zdatní vodáci by měli zvolit trasy kratší a raději si plavbu užít, než se mořit zbytečně dlouhým pádlováním. 

Při plánování plavby také doporučujeme zjistit si dopravní spojení na místo začátku a z místa ukončení plavby či možnosti parkování auta. Některé loděnice jsou v blízkosti zastávky hromadné dopravy, některé jsou dál. Tyto informace jsou u jednotlivých loděnic Samba na Ohři. Pokud nevyužíváte službu převozu bagáže, můžete využít k přespání více kempů. Před vyplutím doporučujeme sledovat vodní stav na Ohři.

TIP: Po kliknutí na konkrétní trasu se dostanete na Vodáckou navigaci, kde můžete trasu podrobněji prozkoumat nebo si třeba vytisknout kilometráž.

Jednodenní vodácké výlety na Ohři

Loket – Karlovy Vary (Samba základna) (13 km)

Nenáročná jednodenní trasa vhodná i pro začátečníky či rodiny s dětmi. V Lokti si můžete lodě vyzvednout v naší loděnici, která je na konci Lokte po proudu řeky, nebo vám lodě po dohodě přivezeme na výdejní místo nad Loktem a vy si můžete vychutnat pohled na toto krásné město z vody. Hned v Lokti na vás čekají 2 jezy, z nichž první je nesjízdný a musí se přenést, druhý při dostatečném stavu vody sjedete bez problémů. Poté si můžete užívat krásnou přírodu a příjemně tekoucí řeku až do Karlových Varů, kde na vás čeká poslední sjízdný jez. V Karlových Varech loď odevzdáte opět v loděnici Samba.

Karlovy Vary (Samba základna) – Radošov (tábořiště Na Špici) (19 km)

V Karlových Varech začíná vodácký nejzajímavější úsek řeky Ohře, který je plný atraktivních peřejí. Na začátku plavby, ještě v Karlových Varech, si musíte dát pozor na 2 jezy – za určitého vodního stavu jsou sjízdné, ale také mohou být nebezpečné! Po překonání těchto jezů se už můžete kochat okolní přírodou a užívat si šplouchání vln. Po 6,5 km od startu dorazíte k cvičné peřeji Hubertus, která je o něco náročnější a sjíždět by ji měli jen zkušenější vodáci. Ostatní mohou lodě přenést po břehu. Až do cíle si pak nadále užijete rychle tekoucí řeku a jeden jez. Necelé 2 km před cílem doporučujeme přibrzdit v Kyselce, kde si můžete prohlédnout Mattoniho vilu, vodopád, Ottův pramen a další. 

Karlovy Vary (Samba základna) – Vojkovice (vodácké tábořiště Vojkovice) (26 km)

Delší varianta výletu z Karlových Varů po peřejnaté Ohři, kterou doporučujeme jen zkušeným vodákům a za příznivého stavu vody. Za Radošovem následuje ještě nesjízdný a nebezpečný jez, pozor na něj. Až do Vojkovic je ale jediný. Ohře zde nabízí i jiná lákadla – rychle teče, je obklopena pěknou přírodou a tvoří jednu peřej za druhou. Vodákovo srdce jásá.

Objednat lodě na Ohři

Dvoudenní vodácké výlety na Ohři

Karlovy Vary (Samba základna) – Perštejn (tábořiště U včelky) (38 km)

1. den: Karlovy Vary (základna) – Radošov (tábořiště Na špici) (19 km)
2. den: Radošov (tábořiště Na špici) – Vojkovice (vodácké tábořiště Vojkovice) (7 km) nebo Radošov – Perštejn (tábořiště U včelky) (19 km)

Mezi Karlovými Vary a Perštejnem se nachází nejvíce peřejnatý úsek na Ohři, hodnocený obtížností WW1. Plavba tedy není vhodná pro úplné začátečníky, je potřeba umět s lodí zatočit, zastavit a vyhnout se překážkám. Kdo už toto umí, plavbu si určitě užije. Z Varů do Perštejna na vás čeká 5 jezů, ne všechny jsou však sjízdné a bezpečné. Proto buďte prosím opatrní a před jezem vždy vystupte a prohlédněte si situaci. Pro zkušené vodáky je zajímavá cvičná peřej Hubertus. Kdo se na ni necítí, může loď přetáhnout po břehu. 

Kynšperk nad Ohří (kemp U piráta) – Loket (28 km)

1. den: Kynšperk n. Ohří (kemp U piráta) – Královské Poříčí (kemp Baron) (19 km)
2. den: Královské Poříčí – Loket (9 km)

Pohodový dvoudenní výlet s 8 sjízdnými jezy, který zvládnou i začátečníci nebo méně zkušení vodáci. První noc můžete přespat po 8 km v Šabině nebo pokračovat do Královského Poříčí (19 km) do kempu "U Barona". Druhý den pak dopádlujete do Lokte, kde vám při variantě s přespáním v Královském Poříčí zbyde dostatek času na prohlídku krásného historického centra. 

Objednat lodě na Ohři

Třídenní plavba po řece Ohři

Tršnice (loděnice u mostu, pravý břeh) – Karlovy Vary (Samba základna) (55 km)

1. den: Tršnice (Samba loděnice u mostu, pravý břeh) – Kynšperk n. Ohří (kemp U piráta) (15 km)
2. den: Kynšperk n. Ohří (kemp U piráta) – Královské Poříčí (kemp U Barona) (19 km)
3. den: Královské Poříčí (kemp U Barona) – Karlovy Vary (Samba základna) (21 km)

Za tři dny splujete celkem 55 km Ohře, což při obvyklém stavu vody zvládnou i méně zkušení vodáci na kanoích. První den na vás čeká jeden nesjízdný (a nebezpečný!) jez v Kynšperku, který musíte přenést po břehu. Druhý den překonáte několik menších stupňů, které řeku postupně zrychlují. Jez v Královském Poříčí určitě doporučujeme si prohlédnout. Jde o starý jez, ve kterém jsou ostré kameny. Poslední den se můžete těšit na nejsvižnější část plavby. Po dvou loketských jezech se Ohře zařezává do krajiny a vy se můžete kochat Svatošskými skalami a následným pohledem na Karlovy Vary z lodě. Za Karlovými Vary řeka zrychluje a objeví se před vámi cvičná peřej Hubertus. Při normálním stavu vody vám nabídne krásné ošplouchnutí.

Trasa vede přes loděnice Samba a vy tak můžete využít službu převozu bagáže

Loket – Perštejn (tábořiště U včelky) (53 km)

1. den: Loket (na konci Lokte na levém břehu) – Hubertus (tábořiště) (23 km)
2. den: Hubertus (tábořiště) – Vojkovice (vodácké tábořiště Vojkovice) (18 km)
3. den: Vojkovice (vodácké tábořiště Vojkovice) – Perštejn (tábořiště U včelky) (12 km)

Třídenní výlet, během kterého napádlujete 53 km. První den na vás po projetí Lokte čekají ještě Karlovy Vary. Obě tato města jsou z pohledu z lodě nezapomenutelná. Za Karlovými Vary řeka zrychluje a po několika kilometrech se objeví tábořiště u cvičné peřeje Hubertus, příjemné zpestření pro zkušenější vodáky. Toto místo ocení obzvlášť ti, kteří mají rádi táboření v lese, bez zbytečných výdobytků moderní doby a dobré jídlo a pití. Druhý den budete projíždět bývalými lázněmi Kyselka, kde doporučujeme zastavit a prohlédnout si Mattoniho vilu či Ottův pramen, a městem Radošov. Na trase je i několik zřícenin hradů. Poslední den poplujete už jen 12 km do loděnice v tábořišti "U včelky" v Perštejně.

V Lokti najdete loděnici Samba na konci města po proudu řeky, kousek za silničním mostem na levém břehu. Po domluvě s námi je možné si lodě vyzvednout nad Loktem na výdejním místě u sportovního areálu.

Objednat lodě na Ohři

Čtyřdenní vodácký výlet na Ohři

Tršnice (loděnice Samba u mostu) – Radošov (tábořiště Na špici) (73 km)

1. den: Tršnice (Samba loděnice u mostu, pravý břeh) – Kynšperk n. Ohří (kemp U piráta) (15 km)
2. den: Kynšperk n. Ohří (kemp U piráta) – Královské Poříčí (kemp U Barona) (19 km)
3. den: Královské Poříčí (kemp U Barona) – Karlovy Vary (kemp Liapor) (18 km)
4. den: Karlovy Vary (kemp Liapor) – Radošov (kemp Na špici) (21 km)

Zpočátku plavby je Ohře klidnější, ale postupně zrychluje, což je ideální začátek na rozpádlování. První den na vás čeká jeden nesjízdný (a nebezpečný!) jez v Kynšperku, který musíte přenést po břehu. Po prvním pomalejším dni začíná být Ohře svižnější a vy se můžete těšit na několik peřejek a sjízdných stupňů. Ve třetím dni projedete historické město Loket, kde doporučujeme kratší zastávku. Následně proplujete Svatošské skály na začátek Karlových Varů, kde přenocujete v kempu "Liapor". Průplav Karlovými Vary na vás bude čekat v posledním dni, stejně jako známá cvičná peřej Hubertus.

Pokud chcete jet na lehko a nemít těžkou loď plnou věcí, na této trase můžete využít možnost převozu bagáže.

Kynšperk n. Ohří – Perštejn (tábořiště U včelky) (78 km)

1. den: Kynšperk n. Ohři (kemp U piráta) – Královské Poříčí (kemp U Barona) (19 km)
2. den: Královské Poříčí (U Barona) – Karlovy Vary (kemp Liapor) (18 km)
3. den: Karlovy Vary (kemp Liapor) – Radošov (kemp Na špici) (22 km)
4. den: Radošov (kemp Na špici) – Perštejn (kemp U včelky) (19 km)

Poměrně dlouhá trasa, kterou doporučujeme jet na plastových kanoích v případě, že je dostatek vody. Na nafukovacích raftech doporučujeme kratší úseky. Pokud chcete jet na lehko a neřešit bagáž, využijte možnosti převozu bagáže

Královské Poříčí (kemp U Barona) – Perštejn (tábořiště U včelky) (59 km)

1. den: Královské Poříčí (kemp U Barona) – Karlovy Vary (kemp Liapor) (18 km)
2. den: Karlovy Vary (kemp Liapor) – Hubertus (tábořiště Hubertus) (12 km)
3. den: Hubertus (tábořiště Hubertus) – Vojkovice (kemp Vojkovice) (18 km)
4. den: Vojkovice (kemp Vojkovice) – Perštejn (kemp U včelky) (12 km)

Objednat lodě na Ohři

Šestidenní plavba po řece Ohři

Tršnice (Samba loděnice u mostu) – Perštejn (tábořiště U včelky) (93 km)

1. den: Tršnice (Samba loděnice u mostu, pravý břeh) – Kynšperk n. Ohří (kemp U piráta) (15 km)
2. den: Kynšperk n. Ohří (kemp U piráta) – Královské Poříčí (kemp U Barona) (19 km)
3. den: Královské Poříčí (kemp U Barona) – Karlovy Vary (kemp Liapor) (18 km)
4. den: Karlovy Vary (kemp Liapor) – Radošov (kemp Na špici) (21 km)
5. den: Radošov (kemp Na špici) – Vojkovice (tábořiště Vojkovice) (7 km)
6. den: Vojkovice (tábořiště Vojkovice) – Perštejn (tábořiště U včelky) (12 km)

Za šest dní splujete Ohři od první až po poslední loděnici půjčovny lodí Samba. Plavba postupně nabývá na náročnosti, což je skvělé, protože se nejprve procvičíte na klidnější vodě a menších peřejích, než přijde řada na náročnější a pěknější úsek Karlovy Vary – Perštejn. Cestou vás čekají například Svatošské skály, historické město Loket, pohled na Karlovy Vary z lodi, cvičná peřej Hubertus nebo Mattoniho pramen.